Zima už je pomalu za námi a s tím začíná příprava bazénu na nadcházející sezónu. Vše se musí zkontrolovat, vyčistit a případně nechat opravit. Neméně důležité je mít připravenou i vhodnou bazénovou chemii.
Pro kvalitu vody v bazénu je důležitá nejen účinná bazénová filtrace, je zapotřebí aplikovat také vhodnou bazénovou chemii. Ta zbavuje vodu organických látek, které by jinak způsobily zhoršení jejích vlastností.
Voda bez kvalitního chemického ošetření rychle ztrácí svoji čistotu, začíná postupně zapáchat a koupání v ní pak může způsobit i různé alergické reakce či kožní vyrážky. Pro používání bazénové chemie existuje několik zásad. V tomto článku se dozvíte o 5 nejdůležitějších z nich.
1. Jak často bazénovou chemii používat?
Bazénová chemie musí být aplikována pravidelně po celou dobu, kdy je bazén využíván, tedy od jeho napuštění až do chvíle, než vodu z bazénu vypustíte a bazén zazimujete.
Bazénové chemické přípravky používejte preventivně. Není dobré je aplikovat až ve chvíli, kdy už voda zapáchá, nebo je vyloženě špinavá. Nedá se obecně říci, jak často ji používat, to vždy záleží na tom, jaké konkrétní druhy bazénové chemie jste zvolili.
2. Při aplikaci musí být vhodné pH vody
Jedině tehdy, bude-li mít voda v bazénu správné pH, bude bazénová chemie dostatečně účinná. Pokud je hodnota pH příliš nízká, může mít bazénová chemie negativní vliv na vybavení a komponenty bazénu, zejména na trubky a filtrační jednotku. Vysoké pH naopak snižuje účinnost bazénové chemie.
3. Jakou bazénovou chemii zvolit?
U prodejců lze pořídit bazénovou chemii s chlorem a také bezchlorovou variantu. Tu doporučujeme v případě, že jste alergičtí na chlor, případně se v bazénu koupají děti, které mohou mít citlivější pokožku a chlor by jim způsobil kožní vyrážky či jiné potíže.
4. Nekombinujte druhy bazénové chemie
Rozhodněte se pro jeden typ bazénové chemie – chlorovou či bezchlorovou – kyslíkovou. Jednotlivé druhy bazénové chemie by se neměly vzájemně kombinovat.
5. Kolik dávkovat bazénové chemie, když je voda zelená?
Pokud voda v bazénu dostane nepřirozenou zelenou barvu, je to známka toho, že má špatné pH. Kromě jeho úpravy docílíte vyčištění vody tím, že zvýšíte dávku bazénové chemie, a to zhruba na dvojnásobek oproti běžnému dávkování. Současně je zapotřebí spustit bazénovou filtrace, a to na dobu minimálně celého jednoho dne.