Už zase vám něco okousalo špenát? V mrkvi jste našli chodbičky a broskvoň má ošklivě pokroucené listy? Možná máte pocit, že už se škůdců na zahradě nikdy nezbavíte. Nebo si nejste jistí, co přesně vám kazí vaši péči o zahrádku?
Máme pro pár osvědčených rad, jak poznat, kteří zahradní škůdci se usadili na vaší zahradě, a jestli vám k boji s nimi postačí obyčejná netkaná textilie nebo je třeba sofistikovanější metody.
Deštivé počasí přeje množení plžů
Dokud člověk nemá zahradu, jsou pro něj hlemýždi a slimáci jen součást vtipných hlášek na téma rychlost přesunu. Jenže jako pěstiteli vám brzo začnou lézt na nervy a zjistíte, že Plíhalova píseň o šnekovi ve snacku není jen básnický obrat.
Pro slimáky a hlemýždě je totiž záhon salátů dokonalý švédský stůl. Pokud se vám na zahradě po dešti objevují jen hlemýždi, je to ještě relativně neškodné. Pohroma nastane ve chvíli, kdy poprvé šlápnete na hnědého plzáka španělského. Ten se totiž neuvěřitelně rychle množí a dokáže za pár dní zlikvidovat vaši několikaměsíční práci.
Jak se plzáků zbavit?
Pivem! Tato metoda je velmi účinná, zvlášť pokud slimákům uděláte past v podobě úzké hluboké nádoby. Pivo je naláká, ale velmi rychle omámí, takže už nedokážou vylézt ven. Na druhu piva nezáleží, klidně vezměte to nejlevnější, nebo to, co vám omylem zvětralo v otevřené láhvi.
Další varianta je sbírat je ručně a házet do horké vody. Jenže je to náročné na čas a trpělivost. Poslední možnost je pořídit si na zahradu indické běžce. Tyto kachny plzáky milují a dokážou prošmejdit i nejzapadlejší kout zahrady, aby je našly. Na chov jsou nenáročné, stačí jim dostatečný výběh a malé jezírko na koupání.
Brouci na zahradě – kteří škodí a kteří pomáhají?
Další nepřítel vašich salátů a jiné brukvovité zeleniny je na rozdíl od plzáků velmi rychlý. Malí černí broučci, kteří vykusují díry do listů a velmi rychle skáčou, se nazývají dřepčíci. Jejich larvy navíc mohou okusovat i kořínky rostlin nebo vyžírat v listech chodbičky. Zbavíte se jich častější zálivkou (dřepčíci nesnáší vlhko) anebo hned po vyklíčení rostlin ošetřením postřikem.
Zatímco dřepčíky můžete na první pohled minout, chroust, další z nevítaných návštěvníků, se rychle prozradí hlasitým bzučením při letu. Pokud jich na zahradě máte jen pár, nevadí. Při přemnožení ale mohou škodit ovocným stromům okusováním listů. Larvy chroustů pro změnu ožírají kořínky rostlin a občas je najdete i v kompostu. Tam se ale vyskytují i larvy zlatohlávka, nádherného brouka, který je úplně neškodný. Takže je dobré dívat se na zahradě, co vám tam poletuje. Pokud zlatozelení brouci, je to v pořádku, pokud velcí hnědí, zbystřete.
Housenky bělásků – postrach salátů
Bělásek – na první pohled nevinný krásný motýl, na druhý pohled škůdce. Zkušení zahrádkáři už vědí, že přemnožení bělásci dokážou na zahradě taky udělat pěknou paseku. Jde hlavně o housenky, které okusují listy košťálovin a nechávají z nich jen žilnatinu. Vyskytují se od července do září a poznáte je podle výrazné zelenožluté barvy a černých teček. Bránit se můžete buď chemickým postřikem, nebo motýlům zabránit naklást vajíčka na listy. Ideální je použít lehkou lehkou bílou geotextilii, která je prodyšná, propouští i dost slunečního záření a saláty jsou pod ní chráněny po celou dobu růstu.
Škůdce zastavíte vhodnou skladbou záhonů
Kromě chemických postřiků nebo zakrývání záhonů na škůdce dobře funguje řešení, které používaly naše babičky, takzvané smíšené záhony. Škůdci milují monokultury, které jsou pro ně prostřený stůl, zatímco ve vícedruhovém záhoně se hůře orientují.
A které plodiny se k sobě hodí? Mrkev si dobře rozumí s cibulí, s jahodami můžete pěstovat pažitku, ředkvičky, salát, kapustu nebo zelí. Rajčata a celer odpuzují bělásky, špenát můžete zkombinovat s fazolemi, kedlubnami nebo pastinákem. Na odpuzování škůdců se hodí i bylinky, záhon máty spolehlivě odradí škůdce košťálovin, afrikány zase mšice.
Při boji se škůdci na zahradě musíte být vytrvalí a hlavně se starat, aby se moc nepřemnožili. Pomůžou vám v tom metody, které jsme zmínili v článku.