9 tipů pro zdravější grilování

zdroj: shutterstock.com

zdroj: shutterstock.com

Neopakovatelné chuti grilovaných pokrmů nelze odolat. Proto se v letních měsících line vůně grilovaného masa nejen ze všech zahrad, ale často dokonce i z balkonů. Odborníci však varují, že konzumace grilovaného masa není zdraví prospěšná. My vám však poradíme několik tipů, jak grilovat zdravěji.

1. Pečlivé očištění grilu

Připálené kousky masa jsou nejen nezdravé, ale nejsou ani příliš chutné. Nezdravé je také přepálený tuk. Snížit riziko vzniku připálených míst lze pečlivým čištěním grilu. Odstraňte ze grilu nejen všechny připečené zbytky z minulého grilování. Pečlivě gril očistěte také od zbytků omastku.

2. Nejezte připálené části masa

Pokud se vám při grilování podaří připéct například okraj masa, nelitujte připálenou část odříznout a vyhodit. Investice do vlastního zdraví je přednější než několik vyhozených korun v podobě odřezků masa.

3. Volba potravin

Nejvíce škodlivých látek vzniká při grilování uzenin. Je proto vhodnější grilovat čerstvé maso, ryby nebo zeleninu. Lepší stravitelnost grilovaného masa zajistí příloha ve formě zeleninového salátu.

4. Alternativní nakládání masa

Při grilování vzniká nejvíce karcinogenních látek odkapáváním tuku a jeho přepalováním na rozžhaveném uhlí. Namísto olejových marinád proto uvažujte o alternativních receptech na nakládání masa. Ojedinělou chuť může masu dodat naložení do piva, limetkové šťávy nebo bylinek. Zdravější variantou solení masa je potom naložení do sójové omáčky, která maso nejen ochutí, ale i osolí.

5. Regulace teploty

Každé maso vyžaduje jiný způsob přípravy. Zpočátku je třeba vystavit maso vysoké teplotě, aby si zachovalo svou šťavnatost. Ale po krátké chvíli je vhodné snížit teplotu v grilu. Tím zajistíte, že se maso důkladně propeče, ale zároveň se působením vysoké teploty nepřipálí. V tomto ohledu jsou výhodné grily s regulací výkonu. Jedná se buď o elektrické nebo plynové grily.

6. Postup grilování

Maso nenechávejte v grilu zbytečně dlouho. Máte-li pocit, že by již mohlo být maso hotové, otestujte ho vidličkou. Maso vidličkou propíchněte. Pokud z něj vyteče červená šťáva, je třeba ho ještě chvíli tepelně upravit. V opačném případě je maso hotové a jeho delším grilováním zvyšujete riziko připálení.

7. Přímé a nepřímé grilování

Rozlišujte přímé a nepřímé grilování. Přímé grilování se stejně vysokou teplotou pod celou plochou grilu je vhodné na rychlou tepelnou úpravu menších kousků. Hodí se pro grilování klobás nebo zeleninových špízů.


Nepřímé grilování je naopak vhodné pro úpravu větších kusů masa. Zdroje tepla se rozdělí na několik míst. V případě grilu na dřevěné uhlí se po obvodu grilu umístí několik oddělených hromádek uhlíků. Větší kus masa uložený do středu grilu se tak opéká pozvolněji. Lze ho grilovat delší dobu, aby se maso důkladně propeklo. Zároveň však nehrozí spálení masa na povrchu.

Nepřímého grilování lze dosáhnout i na jiných typech grilů, například na plynovém. Specialisty na nepřímé grilování jsou grily Weber. Jejich komponenty jsou promyšleně sestaveny tak, aby při grilování bylo možno dosáhnout podmínek nepřímého grilování i snadné regulace teploty.

8. Zabránit odkapávání omastku na zdroj tepla

Nejvíce škodlivých látek vzniká přepalováním tuku. Kouř z tuku, který odkapává například na dřevěné uhlí je nejen nepříjemný, ale má především zásluhu na přenosu karcinogenních látek do grilovaného pokrmu.

Zdravějšího grilování proto můžete dosáhnout zamezením odkapávání omastku. Nejjednodušším způsobem je zabalení masa do alobalu. Další možností je použití speciálních misek či táců, které zachytávají odkapávající tuk a nedovolí mu dopadnout na uhlí. Nebo si můžete zakoupit speciální grily, které umožní zdravější grilování.

9. Grily pro zdravější grilování

Základem zdravějšího grilování je především zamezení odkapávání tuku na zdroj tepla a jeho přepalování. Některé typy grilů jsou ke zdravějšímu grilování jako stvořené. Jedná se o:

  • plynové grily – zajišťují rovnoměrný ohřev, lze u nich snadno regulovat teplota, zabraňují odkapávání a přepalování tuku, pokrm je rychle připraven
  • lávové grily – maso se ohřívá sálavým teplem z lávových kamenů, porézní povrch kamene vstřebá tuk, který tak nemá šanci vzplanout a přepálit se