První sluneční paprsky s sebou sice přináší příjemné a hřejivé počasí, na druhou stranu se po zimě opět objevují klíšťata. Chraňte se před těmito nepříjemnými tvory i vy.
Riziko onemocnění
V roce 2015 bylo na území České republiky zaznamenáno mnoho případů onemocnění klíšťovou encefalitidou či lymskou boreliózou. Přenašeči těchto dvou chorob jsou přitom právě klíšťata. Obáváte-li se jejich výskytu na své zahradě, zvažte insekticidní zásah odborníků.
Není totiž radno si s výše uvedenými onemocněními zahrávat, jelikož jejich projevy se mohou řadit mezi opravdu vážné. Důležitý krok proto symbolizuje důkladná prevence.
Jak se chránit
Jistě všichni dobře víte, že pro výlety do přírody se doporučuje používat vhodné repelenty a vybavit se nejlépe dlouhými rukávy. Také zbytečně neprocházejte přes louky s vysokou trávou, ale držte se spíše udržovanějších cest.
Pokud disponujete svoji vlastní zahradou u rodinného domu či chaty, vězte, že i zde můžete na klíště narazit. Držte se proto alespoň základních pravidel, jež vám pomohou snížit riziko jejich výskytu.
V prvé řadě udržujte trávník na co nejmenší výšce. Pravidelně jej tak sekejte a nezapomínejte ani na jeho úpravu v blízkosti chodníků či záhonů. Vaše letní posezení, kde si nejčastěji užíváte volný čas s rodinou či přáteli, umístěte co nejdál od plotu či převislých keřů. Pamatujte i na přerůstající rostliny ze sousedících pozemků. Těch se pokud možno rovněž zbavte.
Celkové riziko ještě více snížíte, pokud se rozhodnete pro již zmiňovaný insekticidní postřik. Jedná se o speciální roztok, jehož složení obsahuje pouze ty přípravky, které jsou pro lidský organismus neškodné. Hubí klíšťata a jeho účinnost je navíc déletrvající.
Trápí vás výskyt klíšťat v Brně a okolí? Kontaktujte společnost TOPderax zabývající se hubením těchto nepříjemných parazitů.