Čas pro zahradní inovace

Na jaře, hned po tom co zkontrolujeme škody po zimě, začneme realizovat všechny změny, které jsme si přes zimu naplánovali. Může to být úprava dispozice zahrady, vysázení nových stromů či živého plotu, nebo třeba nově dlážděné cestičky.

Právě jaro je čas na všechny nové nápady a realizace dlažby na terase či zahradě patří mezi nejčastější.

Vybíráme dlažbu

Nejdříve si ujasněte, co všechno by měla vaše nová dlažba splňovat, na jak velkou plochu ji budete pokládat a jaké barevné provedení je pro váš exteriér to pravé.

Je mnoho druhů venkovní dlažby: zámková, skladbová, vegetační, drenážní, případně speciální dlažba pro nevidomé. Oblíbená je plošná dlažba s různým provedením povrchu. Můžete zvolit oblíbený oblázkový, povrch v provedení imitace dřeva, vymývanou nebo curling dlažbu, či se speciálními úpravou, díky níž se na dlažbě nebude držet voda.

Na trávník raději Dakar

Potřebujete přecházet přes trávník a bojíte se, že si vyšlapete cestu? Zkuste Speciální dlaždu Dakar, což jsou tvarově odlišné desky s povrchovou patinou připomínající břidlici, které zasadíte do trávy na vzdálenost lidského kroku. Ušetříte si realizaci dlážděného chodníku, trvanlivá, mrazuvzdorná dlažba Dakar je navíc impregnovaná proti znečištění.

Můžete ji použít také  jako přechodový prvek spojující zahradu a dlážděný chodník.

Chodníčky bez obrubníků nejsou úplné

Když už se pustíte do dláždění nových chodníčků kolem domu nebo zahradních cestiček, nezapomeňte je zakončit vhodně zvolenými obrubníky. Oddělíte si tak cesty od záhonů, trávníků, parkovacího místa či jiné plochy. Volit můžete z obrubníků zahradních nebo chodníkových, silniční v tomto případě nejsou to pravé.

Na větší dlážděné ploše, například na terase, myslete i na žlaby do dlažby, díky nimž se dešťová voda rychle odvede mimo terasu. Svést ji můžete přímo do terénu průsakem mezi spárami, utěsněnými pak do kanalizace či vsakovací jámy.