Co potřebujete pro stavbu plotu z pletiva?

zdroj: msdo.cz

zdroj: msdo.cz

Vlastníte-li pozemek, budete dříve nebo později uvažovat o jeho oplocení. Nejlevnější a nejjednodušší forma oplocení je drátěný plot. Vzhledem k tomu, že předěl zahrad často tvoří stromky a rostliny, je drátěný plot pro oddělení od sousedovy zahrady dostačující. Jak postupovat při jeho stavbě a na kolik vás plot z pletiva vyjde?

Stavba plotu z pletiva

Stavba plotu z pletiva je celkem jednoduchý proces, který můžete zvládnout svépomocí. Krok číslo jedna spočívá v usazení sloupků. Sloupky plotu se umisťují ve vzdálenosti 2-3 metry od sebe. Do země je můžete upevnit dvěma způsoby:

  • zabetonováním – je třeba vyhloubit do země díry, ideální je využít praktického pomocníka – vrtáku děr na plot. Díry je potřeba vyhloubit do hloubky zhruba 50 cm. Dno díry vypodložíte větším plochým kamenem, vložíte sloupek a prostor kolem sloupku napěchujete betonem. K práci je potřeba minimálně dvou lidí. Jeden pěchuje beton, druhý drží sloupek a vodováhou kontroluje, zda je umístěn svisle. Pokud je k ruce třetí pomocník, který mezitím míchá další várku betonu, může práce probíhat plynuleji a rychleji. Ve třech lidech můžete zabetonování sloupků na plot o délce 100 metrů zvládnout i za jeden den, při pomalejším tempu za víkend. Po usazení sloupků je třeba nechat beton vytvrdnout.
  • zemními vruty – jedná se o kovové vruty, které se za pomoci dlouhé tyče a dvou osob zavrtávají do země. Jedná se o velice rychlý a snadný proces. Po zavrtání do země do vrutu vložíte sloupek, pomocí vodováhy kontrolujete jeho svislost a pomocí obsypání štěrkem upevníte ve správné poloze ve vrutu. Výhodou vrutů je to, že po usazení sloupků nemusíte čekat na vyzrání betonu a můžete rovnou začít s natahováním pletiva.

Dalším krokem je natažení vodících drátů. Podle výšky plotu se vodící dráty natahují buď jen na horní a dolní okraj plotu. U vyšších plotů je vhodné umístit vodící drát i doprostřed výšky pletiva. Natažení vodícího drátu velmi usnadňují napínáky, které se umístí vždy na jeden konec jedné strany plotu.

Detail vzpěry, zdroj: msdo.cz

Detail vzpěry, zdroj: msdo.cz

Teď již můžete přistoupit k natažení pletiva. Začíná se vždy od krajního sloupku, pletivo se natáhne na jednu stranu plotu a upevní pomocí vázacího drátu ke krajním sloupkům. Následuje zaháčkování plotu na horní a spodní vodící drát. U vyššího plotu je ještě třeba upevnit střed pletiva pomocí vázacího drátu na prostřední vodící drát. Natažení 100 metrů pletiva mohou dva pracovníci zvládnout během víkendu.

Jaký typ pletiva použít?

Nejčastěji se využívá pletivo s oky ve tvaru čtverce postaveného na jeden vrchol. Nejvíce se prodává pletivo o tloušťce 2,5 mm a velikosti hrany čtvercového oka 6 cm.

Další variantou je pletivo s většími obdélníkovými oky, toto pletivo je však využívá spíše u oplocení luk nebo pastvin, ale lze ho případně využít i u zahrad. Oproti hustším menším okům vyjde toto pletivo zhruba o třetinu levněji. Pokud chcete pevnější plot, můžete zvolit pletivo ze silnějšího drátu např. 2,7 mm.

Role poplastovaného pletiva, zdroj: msdo.cz

Role poplastovaného pletiva, zdroj: msdo.cz

Z hlediska materiálu můžete vybírat mezi pletivem z:

  • poplastovaného drátu – prakticky bezúdržbový plot, nejčastěji se dodává v zelené barvě, ale existují i jiná barevná provedení (např. hnědé).
  • pozinkovaného drátu

Pletivo se prodává většinou na metry, prodají vám tedy přesně tolik, kolik potřebujete k oplocení vašeho pozemku. Volit můžete také jeho výšku od 100 do 200 cm. Na běžné předělové ploty se nejčastěji využívá pletivo 125 nebo 150 cm vysoké. Při koupi plotových sloupků nezapomeňte jeho výšku vypočítat jako součet výšky pletiva a hloubky zapuštění sloupků do země.

Orientační ceník plotu z pletiva

Pro představu uveďme, na kolik vás vyjde 10 metrů pletiva ze zeleného poplastovaného drátu. Podívejme se na pletivo o tloušťce 2,5 mm, s oky velikosti čtverce o hraně 6 cm a výšce pletiva 150 cm. 10 metrů tohoto druhu pletiva vyjde na cca 400 Kč. Pletivo z pozinkovaného drátu vyjde 10 metrů na cca 500 Kč. Níže jsme připravili vzorovou kalkulaci plotu při realizaci svépomocí:

Sloupek 6x 1 200 Kč
Zemní vrut 6x (pokud není použit beton) 2 400 Kč
Pletivo poplastované 10 m 400 Kč
Vázací a napínací drát, napínáky 600 Kč
Celkové náklady 4 400 Kč