Jak na pěstování kultivaru Repens

Přemýšlíte nad pořízením okrasného stromu do vaší zahrady? A zvažujete, jaká dřevina je vhodná právě pro tu vaši zahradu? Seznamte se s kultivarem borovice lesní Repens. Vyniká svým plíživým růstem a zajímavým zbarvením.

Borovice lesní neboli sosna

Borovice lesní symbolizuje náš domácí druh. Co se celosvětového měřítka týče, můžeme ji označit za nejrozšířenější borovici vůbec. V Evropě roste jak ve Španělsku, tak i ve Skandinávii. A v Asii na ni můžete natrefit od Sibiře až po Mongolsko a Čínu.

Tato borovice se může pochlubit pěknou šedohnědou kůrou v dolní části kmene. Směrem vzhůru se poté odstín mění spíše na rezavý. Ve volné přírodě se borovice lesní může dožít až 500 let. Na ty vůbec nejstarší můžete v současné době narazit ve Švédsku.

Kultivar borovice lesní pojmenovaný jako Repens byl botaniky poprvé popsán v roce 1979. Roste velmi pozvolna a plíživě. A to navíc spíše do šířky než do výšky, což z tohoto kultivaru činí opravdu zajímavý kousek. Má tlusté a namodrale šedé jehlice, které tomuto jedinci ještě více přidávají na dechberoucím vzhledu.

Pamatujte na slunné stanoviště

Odrůda Repens podobně jako ostatní příbuzné borovice vyžaduje sluneční svit. Stanoviště proto vždy vybírejte s ohledem na tuto jejich potřebu. Co se půdy týče, je poměrně nenáročná. Dobře bude snášet chudé, suché i vlhké půdy, které budou mírně vápenaté a kyselé.

Silně vápenitým půdám se ovšem vyhýbejte. Při vysazení do takového typu půdy by borovici mohly žloutnout jehlice. Kultivar je mrazuvzdorný až do teploty -40 °C.

Kam jej vysadit

Zajímá vás, kde v zahradě se bude kultivar Repens nejvíce vyjímat? Vysadit jej můžete jako součást skupinové výsadby, na vyvýšeném místě skalky nebo třeba na třešní či terasové zahradě. Díky svému zajímavému zbarvení pěkně vynikne na okraji trvalkového záhonu, u zahradního jezírka nebo třeba na světlé oblázkové ploše.

Zajímá vás ze světa tvarovaných stromů více? Navštivte web www.okrasne-stromy.cz.