Jak na stavbu dřevěné terasy?

Dřevěnou terasu si zručný kutil postaví i svépomocí. Poradíme mu, jak na to.

Obliba teras vzrůstá. Jak by také ne. Představují ideální možnost propojení interiéru s exteriérem. A v letních měsících taková terasa plně nahradí obývací pokoj. Budete na ní moct snídat, obědvat i večeřet. Odpočívat i pracovat. Zkrátka se stane vaším druhým domovem.

veranda

Kam s ní?

Prvním krokem bude volba místa a materiálu vaší nové terasy. Mějte na paměti, že terasa by měla být z vašeho domu dobře přístupná, videálním případě by na ni měly vést dveře. A zvolíte-li terasu ze dřeva, měla by v ideálním případě směřovat na jižní osluněnou stranu.

Nepodceňujte přípravu

Co se samotné konstrukce terasy týče, zde máte hned několik možností. Můžete ji postavit na betonový základ, betonové patky, dlažební patky, popřípadě zemní vruty zatlučené do země. To samozřejmě nejsou jen terasová prkna, ale také štěrk, hranoly, vruty a k tomu určené nářadí, jako jsou pily a aku šroubovák.

Myslete na detaily

Důležité jsou distanční podložky na terasy umožňující odtok vody z terasy. Mezi prkna se snáze dostane vzduch a dřevo bude rychleji schnout. Při práci na terase také oceníte rektifikační terče umožňující nastavení a dorovnání výšky podkladu.

Jaká terasová prkna?

Nejdodolnější, a tudíž nejdražší jsou terasová prkna z exotických dřevin (Massaranduba, Merbau, Ipe). Velmi kvalitní ale jsou i prkna ze sibiřského modřínu a thermo borovice.

Stavba terasy postup

Samotná konstrukce terasy se staví na pevné podloží vysypané vrstvou štěrku a písku. Na udusaný štěrk pak patří geotextilie, na kterou už je možné položit základní konstrukci v podobě roštu, na který se následně pokládají jednotlivá terasová prkna. Mějte na paměti, že konstrukce roštu by měla být ze stejného materiálu jako terasová prkna. Ta se na rošty pokládají v malých rozestupech a k roštu připevňují nerezovými vruty. Vše pro terasu najdete na https://www.gardina.sk/sada-pro-stavbu-terasy/.

Instruktážní videa

Samozřejmě, že tento článek není detailním návodem na stavbu terasy, ale spíše jakousi návnadou a ujištěním, že postavit terasu svépomocí je možné. Na internetu najdete spoustu instruktážních videí, které vás stavbou terasy provedou krok po kroku. A pokud to nezvládnete, jednoduše na stavbu terasy povoláte profesionály (seženete je například na gardina.cz).