Jak pečovat o dřevěné zahradní stoly a židle?

zdroj: shutterstock.com

zdroj: shutterstock.com

Lákají váš první jarní sluneční paprsky ven? Možná už jste si stihli vychutnat vaši první jarní kávu na čerstvém vzduchu. Je tedy nejvyšší čas pustit se do přípravy venkovního posezení. Uskladněný zahradní nábytek je po dlouhé zimě zaprášený. Je tedy třeba zbavit ho nečistot. A pokud vlastníte nábytek dřevěný, je třeba přistoupit také k jeho ošetření před novou sezónou.

Dřevo vyžaduje péči

Dřevo je pro svůj přirozený vzhled velmi oblíbeným materiálem. Hodí se do každé zahrady a vypadá velmi elegantně. Avšak každý přírodní materiál vyžaduje jistou péči, aby nám mohl sloužit po dlouhá léta. Působením změn vlhkosti vzduchu, slunečního záření i povětrnostních vlivů dřevo nasakuje vlhkost a následně vysychá, což se může projevit na změně jeho tvaru.

Předejít těmto nežádoucím procesům lze vhodným ošetřením dřeva. Péče o dřevěný nábytek se však liší v závislosti na druhu dřeva, ze kterého je váš nábytek vyroben. V zásadě rozlišujeme tři druhy zahradního nábytku z kvalitního dřevěného masivu. Ten může být vyroben z:

  • exotických dřev – jedná se o velmi odolná dřeva (teak, případně eukalyptus), což se projeví na vyšší pořizovací ceně nábytku
  • tvrdých dřev – severská borovice, dub
  • měkkých dřev – borovice, smrk, akát – pro jejich nízkou cenu je nábytek z těchto dřev nejrozšířenější, ovšem vyžaduje o to větší péči

Péče o teakový nábytek

Teakový nábytek je velmi odolný, obsahuje totiž velké množství teakového oleje. Ten ho chrání před povětrnostními vlivy i před napadení dřevokaznými houbami a škůdci. Avšak pokud by nebyl pravidelně ošetřen teakovým olejem, došlo by k jeho zešednutí. Na povrchu dřeva by se vytvořila patina. Ta je někomu sympatická, ale častěji lidé raději přistupují k pravidelnému napouštění olejem.

Kryté posezení usnadňuje údržbu, zdroj: shutterstock.com

Kryté posezení usnadňuje údržbu, zdroj: shutterstock.com

Před ošetřením teakovým olejem je třeba nábytek zbavit prachu. Postačí pečlivě otřít povrch pohodlné zahradní dřevěné židle vlhkým hadříkem a následně nechat důkladně oschnout. Olejování proveďte vždy na začátku sezóny a ideálně i na jejím konci před uskladněním nábytku.

Vzhledem k dlouhé životnosti teakového zahradního nábytku je pro každého velkou motivací udržet jeho pěkný vzhled.

V případě stolu to však může být obtížnější. Stůl je vystaven nečistotám ve větší míře než židle. Stačí trocha nepozornosti a na stůl se rozlijí tekutiny nebo ukápne omastek, což může způsobit nevzhledné skvrny. Pro prevenci těchto škod slouží speciální přípravky, které zaplňují póry dřeva a předchází tak nasáknutí nečistot.

Péče o zahradní nábytek z měkčích dřev

Zahradní nábytek z měkkého dřeva je cenově přístupnější, ale je náchylnější vůči plísním i škůdcům. Proto při koupi nového nábytku věnujte pozornost návodu k použití. Většinou však bude potřeba nejprve nábytek napustit prostředkem chránícím proti plísním, houbám i škůdcům.

Následně je třeba zahradní stůl ze dřeva ošetřit přípravky chránícími proti povětrnostními vlivům, vlhkosti i slunečnímu záření. Vhodné jsou tenkovrstvé lazurové nátěry, které lze získat v různých odstínech a které je možné v dalších letech přetírat bez nutnosti odstranit původní nátěr. Před nátěrem je opět nutné nábytek očistit od prachu a nátěr provádět na čistý a zcela suchý povrch.