Jak si vybrat správnou střechu

Na střešní krytinu dojde pokaždé, když stavíte novou budovu nebo rekonstruujete starou. Je v podstatě jedno, jestli jde o rodinný dům, zahradní domek nebo stodolu, každá stavba potřebuje uzavřít střechou.

U staré stavby se sice nemusíte rozhodovat, jaký typ střechy použít, protože už prostě je daná, u novostavby ale je dobré vědět, z čeho vybírat. Podle typu střechy snadněji zvolíte správnou střešní krytinu.

střecha tašková

Jakou střechu pro rodinný dům

Pokud jde o novostavby, setkáváme se nejčastěji se sedlovou, valbovou nebo stanovou střechou. A taky s plochou, ta je ale, pokud jde o střešní krytinu, specifická, takže tu si probereme zvlášť. Staré domy mají také střechu polovalbovou, dost často se setkáte i s mansardovou, hlavně u prvorepublikových vil.

Všechny tyto střechy mají větší sklon, zhruba od 20°, takže se pro ně hodí většina střešních krytin, nejčastěji ale vyhrává tradice – klasická pálená taška.

plochá střecha

Plochá střecha? Pozor na kvalitu!

Asi nikomu neuniklo, že panelové domy z doby reálného socialismu dostaly nové střechy, nejčastěji valbové či mansardové. Důvodem bylo časté zatékaání srážkové vody do bytů v nejvyšších patrech.

Jestliže chcete na svém novém domě plochou střechu, nebo opravujete dům, kde už je, rozhodně si ohlídejte kvalitu pokládky střešní krytiny. Špatně odvedená práce se může opravdu hodně prodražit, a to i v případě, že budete práci reklamovat.

Z čistě subjektivního hlediska považuji plochou střechu za dobrou volbu jen v případě, že plánujete zelenou střechu jako jedinou možnost, jak získat ve městě alespoň miniaturní zahrádku.

zelená střecha

Co ovlivňuje výběr střešní krytiny

Kromě stavu našich financí je to především životnost a hmotnost materiálu, co rozhoduje o konečném výběru střešní krytiny. Je to také sklon střechy, co specifikuje výběr, klimatické podmínky a někdy i územní rozhodnutí.

U starších domů je nosnost stávající konstrukce často hlavním kritériem výběru. Z lehčích krytin jsou to především bitumenové šindele, které si získaly v našich podmínkách velkou oblibu. Řešením je i plast, asfalt či plechová střecha.

Pokud jde o klimatické podmínky, v mírném pásmu, v němž žijeme, je volba poměrně široká a použít můžeme téměř jakýkoliv materiál. Jestliže ale žijete ve vyšší nadmořské výšce, výběr se zužuje. Zhruba od 600 m n.m. je třeba počítat se silným nárazovým větrem, větším mrazem a především v zimě s tlakem sněhové pokrývky.

Výběr krytiny je skutečně důležitý, protože jaká střecha, takový je i dům. Střecha představuje bezpečí, tepelnou i hydro izolaci, z obyčejné stavby dělá komfortní bydlení.

pálená taška

Není taška jako taška

Z dlouhodobého hlediska se jeví jako nerozumnější volba střecha z tašek, ať už se rozhodnete pro klasickou keramickou nebo betonovou. V obou případech je životnost střechy až několik desítek let, krytina odolává tlaku i mrazu, je vzhledově i barevně stálá.

Navzdory tomu, že je pořizovací cena keramické tašky vyšší než u jiných materiálů, její obliba je vysoká. Do jisté míry za to může dlouhá tradice pálených tašek v našem stavebnictví.

V současné době se k výhodám této krytiny přidala skutečnost, že se začaly vyrábět tašky větších rozměrů, které výrazně snižují vynaložené náklady na stavbu střechy. Jednou z nich je například velkoformátová taška značky Creaton. Tyto velkoplošné tašky se dají s úspěchem použít na rozsáhlé stavby i malý domek, pokládka je snadnější a tím i rychlejší.

Tašky Creaton jsou vyráběné hladké i falcované, v široké barevnosti, ať už jde o glazuru nebo engob. Hodí se i na střechy s nižším sklonem.

Velký výběr velkoplošných tašek (a nejen jich) poskytuje eshop Creaton.cz, výhradní zástupce značky Creaton u nás. Stojí za zmínku, že záruka na výrobky je 50 let.