Jak správně pěstovat jehličnany

Přemýšlíte o výsadbě okrasného jehličnanu do vaší zahrady? V tom případě jistě oceníte rady, kam jej nejlépe umístit a jak o něj správně pečovat.

Pravidla pro výsadbu

Nejprve je třeba si rozmyslet, kolik okrasných stromů vlastně v zahradě chceme pěstovat. Klasické pravidlo zahradní architektury přitom říká, že by jehličnaté stromy měly zaujímat přibližně třetinu dřevin v zahradě. Zbytek poté tvoří stromy listnaté.

Vůbec nejlépe přitom bude vypadat zahrada, ve které oba tyto prvky vhodně zkombinujeme a vytvoříme tak dokonalou harmonii. V současné době přitom není výjimkou ani zahrada sestávající pouze z jehličnatých stromů, které se k sobě hodí díky odlišným barevným odstínům.

Stylizace v zahradě

Dále se musíte rozhodnout, zda chcete, aby okrasný jehličnan symbolizoval samostatně stojící solitéru, vyrostl z něj obrovský strom poskytující stín nebo vsadíte na živý plot.

Jako solitéra zřejmě nejlépe vyniknou sloupovité nebo kuželovité dřeviny. Rozhodně lépe přitom vypadá, když solitéru doplníte o další okrasné stromy a vytvoříte tak harmonickou skupinu.

Pokud chcete jednou mít na zahradě velký strom, rozmyslete si hodně dobře jeho umístění při sazení. Bude totiž potřebovat hodně prostoru. A proto jej umístěte spíše dále od stavby, kterou by mohl za několik let i narušit.

Nebo máte zájem o živý plot namísto toho klasického? V tom případě pro vás máme dobrou zprávu. Živé ploty vytvořené z jehličnanů jsou obvykle velmi snadné na údržbu a umožňují i tvarování.

Více informací o okrasných stromech najdete na www.okrasne-stromy.cz.