Jezevčík jako věrný přítel

Pes je věrným přítelem člověka už od nepaměti. V dřívějších časech se jeho funkce soustředila hlavně na lovení zvěře a strážení majetku. V současnosti si mnoho lidí pořizuje do domácnosti společníka, který nikdy nezklame.

Jezevčík

Žádný nezvaný host neunikne

Jestliže podrobně prozkoumáte plemena, objevíte spoustu psů, kteří se odlišují nejen svým vzhledem, ale i vlastnostmi. Na vás je, abyste si vybrali pejska, který vám momentálně bude nejvíce vyhovovat, protože někteří se spíše hodí pro aktivnější život, jiní se nesnesou s dětmi apod. S jezevčíky se setkáte hlavně v rodinách, kde se někdo věnuje myslivosti. Mají různé osrstění a zbarvení a lze si je pořídit jako krátkosrsté, dlouhosrsté a drsnosrsté. U dětí patří k oblíbeným, navíc vyniknou i jako hlídači, kteří příchod každého člověka pečlivě oznámí. K jejich charakteristickým vlastnostem patří paličatost a jistá mazanost. Nejednou se stane, že se při naháňkách a zkouškách jednoduše vypaří a dorazí zpátky až za několik hodin. Jezevčík je velmi pracovitý pes a skvělý norník. Již v 16. století byl popisován jako udatný, houževnatý a lstivý.

Vytrvalý a nebojácný pes

Díky jeho malému vzrůstu se používá k nahánění černé zvěře. Divočák si totiž myslí, že od tak malého zvířete mu nehrozí žádné nebezpečí, proto ustupuje dost pomalu, čímž dává prostor lovcům. Jezevčíci se skvěle osvědčují i během dohledávek zvěře. Pokud se s nimi pes střetne, vytrvale toto ohlašuje, neustupuje a chová se nebojácně.

Co se týče jejich zdravotního stavu, jejich dlouhé tělo a krátké nohy jim způsobují bolesti páteře. Známá je také obrna jezevčíků, kdy dochází k ochrnutí části těla a pes prochází nepříjemnými bolestmi. Často se projevují také dědičné choroby. Neměli by chodit moc po schodech, aby se předešlo poškození zad. Běžně se však dožívají dvanácti až čtrnácti let.