Jezevčík jako věrný přítel

Pes je věrným přítelem člověka už od nepaměti. V dřívějších časech se jeho funkce soustředila hlavně na lovení zvěře a strážení majetku. V současnosti si mnoho lidí pořizuje do domácnosti společníka, který nikdy nezklame.

Jezevčík

Žádný nezvaný host neunikne

Jestliže podrobně prozkoumáte plemena, objevíte spoustu psů, kteří se odlišují nejen svým vzhledem, ale i vlastnostmi. Na vás je, abyste si vybrali pejska, který vám momentálně bude nejvíce vyhovovat, protože někteří se spíše hodí pro aktivnější život, jiní se nesnesou s dětmi apod. S jezevčíky se setkáte hlavně v rodinách, kde se někdo věnuje myslivosti. Mají různé osrstění a zbarvení a lze si je pořídit jako krátkosrsté, dlouhosrsté a drsnosrsté. U dětí patří k oblíbeným, navíc vyniknou i jako hlídači, kteří příchod každého člověka pečlivě oznámí. K jejich charakteristickým vlastnostem patří paličatost a jistá mazanost. Nejednou se stane, že se při naháňkách a zkouškách jednoduše vypaří a dorazí zpátky až za několik hodin. Jezevčík je velmi pracovitý pes a skvělý norník. Již v 16. století byl popisován jako udatný, houževnatý a lstivý.

Vytrvalý a nebojácný pes

Díky jeho malému vzrůstu se používá k nahánění černé zvěře. Divočák si totiž myslí, že od tak malého zvířete mu nehrozí žádné nebezpečí, proto ustupuje dost pomalu, čímž dává prostor lovcům. Jezevčíci se skvěle osvědčují i během dohledávek zvěře. Pokud se s nimi pes střetne, vytrvale toto ohlašuje, neustupuje a chová se nebojácně.

Co se týče jejich zdravotního stavu, jejich dlouhé tělo a krátké nohy jim způsobují bolesti páteře. Známá je také obrna jezevčíků, kdy dochází k ochrnutí části těla a pes prochází nepříjemnými bolestmi. Často se projevují také dědičné choroby. Neměli by chodit moc po schodech, aby se předešlo poškození zad. Běžně se však dožívají dvanácti až čtrnácti let.

Fotogalerie

Příspěvek byl publikován v rubrice Inspirace se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky. Publikováno | Autor: Martin Odehnal

Komentáře nejsou povoleny.