Kupujete poprvé motorovou pilu? Poradíme, na co si dávat pozor

zdroj: shutterstock.com

zdroj: shutterstock.com

Motorová pila je skvělým pomocníkem při řezání palivového dřeva, stejně tak i při prořezávání stromů. Řada výrobců (Husquarna, Stihl, Oleo Mac a mnoho dalších) nabízí velké množství typů motorových pil, které se od sebe na první pohled nijak zvlášť neliší. Jak tedy vybrat tu pravou přesně pro vaše potřeby?

Jakou třídu zvolit?

Před koupí motorové pily je třeba zvážit, kde a k jakým účelům plánujete pilu používat a také jak často bude využívána. Podle těchto kritérií snadno poznáte, který typ pily je vhodný pro vaše potřeby.

Pily se vyrábí ve třech třídách:

  • hobby – pily třídy hobby patří mezi nejlevnější, slouží k občasnému řezání palivového dřeva či k prořezání větví stromků, tato třída postačí, pokud plánujete pořezat pouze několik kubíků dřeva ročně
  • farmářské – pily farmářské zvládnou i kácení stromů, taktéž jsou schopny čelit častějšímu využití
  • profesionální – profesionální pily se vyplatí zakoupit pro každodenní práci v lese

Velmi snadno rozeznáte hobby pily od farmářských při zkoumání krytu řetězky. Hobby pily ho mají plastový, farmářské a profi pily mají kryt kovový.

Jaký typ motoru?

Na trhu najdete elektrické pily, které ocení především ohleduplní majitelé domku v husté zástavbě. Jejich chod je tišší, neprodukují zplodiny, jednodušeji se ovládají a při koupi jsou tou levnější variantou. Jsou však závislé na zdroji elektrické energie, proto je využijete pouze k řezání palivového dřeva v blízkosti domu.

Elektrická pila je jednodušší na provoz i obsluhu, zdroj: mountfield.cz

Elektrická pila je jednodušší na provoz i obsluhu, zdroj: mountfield.cz

Motorové pily benzínové jsou naopak výkonnější, ale také hlučnější. Jejich nespornou výhodou je, že s nimi můžete pracovat kdekoliv, můžete se s nimi libovolně pohybovat po pozemku či lese. Jsou konstruovány tak, že s nimi můžete pracovat i delší časový úsek bez přestávky, což u elektrických pil možné není.

Benzínovou pilu můžete používat kdekoliv, zdroj: mountfield.cz

Benzínovou pilu můžete používat kdekoliv, zdroj: mountfield.cz

Zpracování stroje

Kvalitu pily poznáte podle zpracování jednotlivých částí stroje. Velmi důležitá je kvalita motoru. Je vhodné, aby byl válec motoru pokoven tvrdokovem (tj. chrom či nikosil). U levnějších a méně kvalitních strojů je tato vrstva tvrdokovu vynechána. Kvalitu stroje zvýší také typ klikové hřídele. Může být lisovaná z více částí nebo kovaná, která je kvalitnější a má delší životnost.

Délka lišty

Délka lišty by měla odpovídat šíři dřeva, které budete řezat. Nejen ale to, měla by odpovídat také výkonu motoru. Dlouhá lišta na pile s motorem o nižším výkonu je špatně. Pily s dlouhou lištou navíc vyžadují zkušené zacházení. Proto při koupi pily zvažte nejen to, jak široké dřevo budete řezat, ale také zkontrolujte, zda výkon motoru odpovídá délce lišty.
Pro běžné zpracování dřeva výborně postačí čtyřiceticentimetrová lišta. Tu však hledejte spíše až u farmářské třídy motorových pil. U hobby pil by měly být lišty kratší.

Další kritéria

Dalším vodítkem při hledání kvalitního stroje může být  i nabízená délka záruční doby. Mnoho výrobců již nabízí záruční dobu 5 či dokonce 7 let, která by, oproti dvouleté záruční době, měla vypovídat o vyšší kvalitě zboží.

Důležitá je také ergonomičnost pily. Pila musí příjemně padnout do ruky a být správně vyvážena. Tuto vlastnost nejlépe zhodnotíte, pokud vás nechají pilu v prodejně vyzkoušet přímo v akci.

Práci může učinit pohodlnější také odpružení motoru pružinami, díky němuž vám pila nevibruje v ruce. Povšimněte si také způsobu upevnění krytů pro přístup k filtru a napínání řetězu. Při péči o pilu jistě oceníte, pokud tato místa budou přístupná bez nutnosti použití šroubováku.

Podívejte se na jiné zahradní nářadí, které by se vám mohlo na jaře hodit.