Máte komín v zahradním domku pořádku?

zdroj: shutterstock.com

zdroj: shutterstock.com

Pravidelná údržba komínů a spalinových cest se nesmí omezit pouze na systém přímo ve vašem rodinném domě. Zapomenout byste neměli ani na zahradní komín, pokud je součástí nějakého zahradního domku, altánku či třeba udírny, grilu apod. Zjištění, zda je vše v pořádku, je přitom stejně jako v případě klasických komínů lepší přenechat na odbornících.

Zahradní komíny čistěte alespoň 1x do roka

Firma Zdeněk Hacaperka, která provádí stavby, opravy a revize komínů v Plzni, doporučuje pravidelně kontrolovat i venkovní stavby. A to minimálně jednou do roka. Vícekrát to zpravidla ani není zapotřebí, protože se předpokládá, že zahradní komíny jsou v provozu jen po určitou část roku. Obecně přitom platí, že by se spalinové cesty měly čistit vždy alespoň 1x za rok. Pokud je ale používáte po celý rok, pak by intenzita kontrol měla být vyšší, kominíka v Plzni si například majitelé domů zvou i třikrát do roka.

Co se stane, když kontrolu zahradního komínu zanedbáte?

I zahradní komín dokáže nadělat velkou neplechu. Například v situaci, kdy je součástí malého zahradního domku, který využíváte třeba jako místo pro ubytování návštěv. Pokud byste jej pravidelně nenechali kontrolovat, mohlo by dojít k jeho zanesení. To by mělo za následek jednak menší tah, nižší výkon kotle či krbu, ale hrozilo by i riziko, že při používání vytápěcího zařízení vznikne požár.

Zmíněná firma Zdeněk Hacaperka, která působí především v Plzni, vám ráda s čištěním a revizí zahradních komínů pomůže i v dalších částech ČR. Funguje například i v Karlovarském kraji jako Kominictví Cheb.

Menší zahradní komíny si můžete čistit i sami. Stačí na to kvalitní náčiní. Spalinové cesty se dají pročistit klasickou štětkou, kartáčem, případně pak speciálním strojkem, takzvaným sluníčkem. Kominictví Plzeň – Zdeněk Hacaperka však raději doporučuje zvážit variantu odborné kontroly a vyčištění. Jedině tak budete mít jistotu, že bude komín dokonale připravený k využívání.