Máte na zahradě hryzce? Přečtěte si, jak se ho zbavit

zdroj: shutterstock.com

zdroj: shutterstock.com

Chcete na zahradě pěstovat kořenovou zeleninu? Toužíte mít krásnou cibulku, nebo brambory? Ale nedaří se vám, protože vám na zahradě panuje hryzech? Pak je nejvyšší čas pustit se do boje s tímto malým, avšak škodným stvořením. Na zahradě totiž udělá více škody než užitku. A my se v dnešním článku podíváme, jak se takového hryzce zbavit.

Hryzec je hlodavec, který se řadí do čeledi potkana. Hryzce poznáte podle tmavohnědé srsti a chlupatého ocásku. V současné době je hryzec jeden ze živočichů, který způsobuje na zahradách opravdovou pohromu. Pokud máte zahradu nedaleko vodního toku, nebo pěstujete na zahradě zeleninu, pak je větší pravděpodobnost, že vás hryzec navštíví.

Jak poznáte, že je na zahradě hryzec?

Hlavní potravou tohoto živočicha jsou rostliny. Hryzec se živí kořenovou zeleninou, kořeny ovocných stromů, přičemž nejoblíbenější je jabloň. Ale jak zjistit, že se zrovna na vaší zahradě vyskytuje hryzec? Poznáte to podle toho, že budou na zahradě vyvýšené prodloužené hroudy, což slouží jako chodby pro tato zvířata. Pokud byste se podívali do těchto chodeb, nejspíše byste našli kousky jeho potravy, tedy rostliny.

Víte, jak poznáte že máte v domě kunu? Přečtěte si o tom více v tomto článku

Jak se hryzce zbavit?

Neexistuje jedna osvědčená rada, která by na hryzce zapůsobila, protože na každého hryzce působí jiná metoda. Je proto nezbytné zkoušet a zkoušet, až nakonec narazíte na způsob, jak zrovna z vaší zahrady hryzce vystěhovat. Obrňte se trpělivostí a začněte zkoušet. Možná zabere hned první rada, možná až ta poslední. Důležité však je, aby pasti a návnady, které by měly hryzce odlákat, by neměly být cítit člověčím pachem, a proto používejte při manipulaci s těmito prvky rukavice.

Takto vypadá hryzec, zdroj: wikipedia.org

Takto vypadá hryzec, zdroj: wikipedia.org

Jaké existují nástrahy?

Stále častěji se pro odpuzování hryzců používají elektronické odpuzovače, které vysílají ultrazvukový signál. Tento signál je pro sluch hryzce nepříjemný, a tak se ze zahrady raději odstěhují, než aby odolávali těmto signálům. Dále můžete použít překážky, díky nimž se hryzec nedostane k rostlinám, respektive k záhonům, kde máte kořenovou zeleninu nasazenou.

Na trhu jsou k dostání i nejrůznější pasti a návnady, které obsahují jed, díky němuž se hryzce zbavíte. Takové návnady byste však neměli nechávat na zahradě, kde si hrají děti.

4 komentáře u „Máte na zahradě hryzce? Přečtěte si, jak se ho zbavit

  1. Ja jsem taky vecny protihryzcovy bojovnik, ale rada bych na vsechny apelovala, aby to delali mirne. Preci jen je to zivy tvor a muzete ho vyhnat i jinak nez “puskou”. Me treba zabira pomerancova kura, kterou davam do jeho podzemnich chodeb..

  2. Dobrý ráno, když najdu v zahrádce díru od hryzce, tak vezmu hadici a leju do ní vodu, dokud nezačne vytejkat. Komůrky mu pak zahrabu hlínou a doufám, že už ho to přestane bavit

  3. a co daido, prestalo ho to bavit? me nezabira absolutne nic, uz mam poddolovanou celou zahradu. nekde jsem cetl ze se nema mulcovat trava, ze se jim tam pak vic libi, tak nemulcuju, kupuju elektricky odpuzovace a nic. jdu vzit hadici a zahrabavat. :D

  4. Zkuste hnojit draselnými hnojivy, například síranem draselným, o trošku více, než normálně. Ovšem kromě některých plodin, vím prozatím o mrkvi, která při zvýšeném obsahu draslíku hořkne. Osvědčilo se mi to loni u brambor. Zatímco předminulý rok mi hryzci sklidili třetinu úrody brambor, loni jsem našla jen dvě nakousané hlízy.

Komentáře nejsou povoleny.