Modřín se odjakživa vysazuje blízko domů. Zasaďte si jej na zahradu i vy

Tvarovaný modřín

Modřín je již od pradávna považován za symbol znovuzrození. Používá se pro omlazování těla i duše a díky jeho vykuřování se dříve zaháněly zlé vlivy. Modřín se považoval za sídlo dobrých duchů, a i z tohoto důvodu byl často vysazován v blízkosti domů a stavení. Tvarovaný modřín přitom dokáže ozvláštnit každou zahradu. 

Modřín je jeden z mála opadavých jehličnanů

Modřínu se v dřívějších dobách přezdívalo břem nebo také verpán. Jedná se přitom o jeden z mála opadavých jehličnanů vůbec, což však není potřeba brát jako nevýhodu. Právě naopak. V průběhu roku si totiž můžete užívat barevné proměny jeho jehličí. Na jaře této dřevině vyraší svěží světle zelené jehlice, které se postupem času mění na středně zelené. A na podzim si můžete plnými doušky vychutnat okouzlující žluté až zářivě oranžové odstíny. Jakmile v zimě opadá, užijete si propracovanou architekturu jeho větví.

Modřín obecně přirozeně roste v mírném a chladném podnebném pásu Asie, Evropy a Severní Ameriky. Může dosahovat výšky 50 metrů a dožívá se věku až 500 let. Modřín má rovný kmen a řídkou otevřenou korunu. Jeho větve rostou v nepravidelných přeslenech a jehlice jsou spirálovitě uspořádané.

Dvě oblíbené odrůdy modřínu

Podívejme se nyní na to, jaké odrůdy modřínu jsou k pěstování vůbec nejpopulárnější. Na prvním místě je rozhodně třeba zmínit modřín opadavý, který má svůj domov v Alpách a Karpatech. Jedná se o statný strom, který disponuje nepravidelně kuželovitou vzdušnou korunou. Dařit se mu bude ve vlhké hlubší půdě, která má neutrální až zásaditou reakci. Vyhovuje mu především plně osluněné stanoviště, zastínění špatně snáší. Ve velmi suchých obdobích je třeba dbát na pravidelnou zálivku.

Druhým oblíbeným modřínem je modřín japonský, který pochází z vulkanického pohoří ostrova Honšú v Japonsku. Odtud ostatně plyne i jeho název. Zatímco v domovině dokáže dorůst až 30 metrů, u nás je o něco nižší. Nejvíce se mu daří v hluboké, vlhké a zároveň dostatečně propustné půdě. Má rád vyšší vzdušnou vlhkost a dlouhodobé sucho mu nedělá dobře. 

Více informací ze světa okrasných stromů najdete na www.okrasne-stromy.cz.