Odrůda ‘Hoopsii’ se řadí mezi nejoblíbenější a nejžádanější smrky pichlavé. Víte, jak vypadá a jak se pěstuje?
Charakteristika smrku pichlavého
Smrk pichlavý původně pochází ze Severní Ameriky, kde byste jej našli v horských smíšených lesích, na bažinatých místech a březích řek. Botanici jej poprvé objevili již v roce 1862, přičemž to netrvalo tak dlouho a objevil se i v Evropě.
TIP: Zajímáte se o tvarované smrky? Prohlédněte si nejrůznější odrůdy.
Nyní na něj můžete narazit například v Rusku, ale i u nás – například v nejrůznějších parcích a zahradách. Jelikož se pyšní modravě stříbřitým zbarvením jehlic na mladých výhonech, bývá někdy lidově přezdíván jako smrk stříbrný.
Jeho kultivar ‘Hoopsii’ pochází původně z Německa, kde byl botaniky objeven v roce 1958. Dorůstá přitom výšky přibližně 12 až 15 metrů a šířky 3 až 4,5 metrů. Pyšní se širokou kuželovitou korunou a rovným průběžným kmenem se špičatým vrcholem. Na první pohled si všimnete jeho hustého a pravidelného zavětvení, přičemž jeho široce rozložené větve jsou ke kmeni postaveny pravoúhle.
Neobyčejně přizpůsobivý
Obrovskou výhodou tohoto kultivaru je jeho nenáročnost na pěstování. Dobře snáší jakoukoliv půdu, ať už se jedná o sušší nebo vlhčí. Pouze je potřeba dát si pozor na trvalé přemokření. Přednost přitom dává neutrální až lehce kyselé půdě.
Vysaďte jej na plně slunné stanoviště, ideálně s vlhčím mikroklimatem. Poměrně dobře se mu přitom bude dařit i ve znečištěném městském ovzduší nebo v blízkosti průmyslových oblastí.
S čím jej zkombinovat?
Odrůda ‘Hoopsii’ právem patří mezi vůbec nejoblíbenější a nejžádanější smrky pichlavé. Své uplatnění nachází zejména jako obdivuhodná solitéra, nebo jako součást volné výsadby jehličnanů.
Pěkně se hodí do skalek a vřesovišť a skvělý vizuální efekt vytváří v kombinaci s předsadbou nižších červených nebo růžových rostlin. Navíc se jedná o ideální dřevinu i do menší zahrady, jelikož vyniká svým velmi pomalým růstem.
Pro více informací ze světa okrasných stromů navštivte web www.okrasne-stromy.cz.