Sekání trávníku jako činnost plná chyb. Čím trávě škodíme?

Bez krásného trávníku by nebyla krásná zahrada. Nemáme pravdu? Proto je klíčové o něj řádně pečovat. Nezapomínejte na jeho hnojení ani na jeho sekání, a to ani před zimou, kdy se schyluje k nástupu nízkých teplot. Ono zmiňované sekání se zdá být opravdu snadná záležitost,  zejména pokud máme po ruce skutečně kvalitní zahradní sekačku, ale ve skutečnosti se i při ní dopouštíme mnoha chyb. Jakých konkrétně?

AKU sekačky

Důkladné sekání je klíčem k úspěchu

Pokud jste se v minulosti bavili se svým sousedem o sekání trávníku, možná vás zaskočila jedna věc, a sice neustálé opakování pomyslné mantry říkající, že pouze důkladné sekání je klíčem k úspěchu. Že zkrátka sekání je to, co musí být prováděno každý týden a že délka trávníku nemůže přesahovat tolik a tolik centimetrů. 

Jenže tento doslova bláznivý přístup k trávníku mu spíše škodí, než prospívá. Nejen, že nízko sestřižený trávník vypadá poměrně nudně, také neposkytuje úkryt hmyzu a při nadměrnému suchu, které Česko v posledních letech sužuje, velmi rychle vysychá. A to vede k nehezkým suchým, žlutým spáleným plochám, s nimiž už nejde nic dělat.

Nulové sekání

Na druhou stranu ani zanedbané sekání není klíčem ke krásnému a dobře rostoucímu trávníku. Mnoho majitelů zahrad zastává ten názor, že tráva si vystačí sama a že o ni nemusíte nijak pečovat. Nemusíte sahat po sekačce ani vertikutátoru, zkrátka ho necháte žít vlastním životem. 

Ovšem i trávník potřebuje alespoň trochu pozornosti. Vedle pravidelného sekání mu prospějeme i tím, že ho sem tam budeme osévat travní směsí. Tím dostaneme trávu i do míst, kde obvykle tráva neroste.

Nekvalitní a tupá sekačka

Bez sekačky na trávu bychom trávník nezastřihli. V poslední době jsou moderní především AKU sekačky. Proto ji mějte po ruce pro okamžik, kdy ji budete potřebovat. Pamatujte ale na jedno – nekvalitní a tupá sekačka je stejným neštěstím jako žádná sekačka. Proto ji pravidelně ostřete, abyste sekáním trávy nestrávili dlouhé hodiny. Stejně tak tím příliš dokonalý trávník nezatížíte, když budete se sekáním raz, dva hotoví.