Seznamte se s jalovcem a zjistěte, jak jej pěstovat

Víte o tom, že jalovce patří mezi nejrozšířenější dřeviny na světě? Rostou v Evropě, Asii, severní a východní Africe, ale také v Severní a Střední Americe. A právě v Evropě najdeme kolem 10 druhů těchto stromů. Víte, čím jsou charakteristické a jak na jejich pěstování?

Vzhled jalovců

Jalovce vynikají stálezelenou barvou. Jedná se přitom o keřovité až stromovité dřeviny, které mohou vynikat různými druhy tvarů a barev. Jejich listy jsou jehlicovité nebo šupinovité. Pokud se zaměříme na šišky, tak ty jsou dužnaté a připomínají tak díky tomu bobule.

Zajímavé fakty o jalovcích

Jalovce vynikají hned řadou zajímavostí. Věděli jste například, že alkoholový extrakt z šištic jalovců se v minulosti používal k léčbě křečí, revmatických bolestí a zánětu močového měchýře? Dalším zajímavým faktem je skutečnost, že vonné dřevo jalovců se v buddhistických chrámech hojně využívá jako kadidlo.

Pokud chcete vyzkoušet něco nového v kuchyni při vaření, můžete vsadit na jalovčinky. Ty se používají jako koření k dochucení masa, omáček nebo nádivek. Navíc má takové koření i blahodárný vliv na lidský organizmus. Zlepšuje trávení a omezuje nadměrné nadýmání.

V neposlední řadě můžeme zmínit i skutečnost, že větvičky jalovce se využívají při výrobě ginu. A jalovčinky jsou součástí i jiného alkoholického nápoje – slovenské borovičky.

Nenáročné na pěstování

Pokud se rozhodnete jalovec umístit ve vaší okrasné zahradě, jistě vás bude zajímat, jak jej vlastně pěstovat. Výhodou je, že tato dřevina je nenáročná. Aby bylo dosaženo pěkného a optimálního růstu, vyžaduje sluneční paprsky.

Vynikají i poměrně vysokou odolností vůči suchu a vedru. Pro pěstování zvolte propustnou půdu, jalovci se bude dařit i v kamenité půdě. Vyhýbejte se trvalému přemokření.

Více informací o okrasných stromech najdete na www.okrasne-stromy.cz.

Fotogalerie

Příspěvek byl publikován v rubrice Tipy a triky se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky. Publikováno | Autor: Martin Odehnal

Komentáře nejsou povoleny.