Travní koberec je nenahraditelný pomocník při zakládání okrasné zahrady

zdroj: shutterstock.com

zdroj: shutterstock.com

Potřebujete založit nový trávník na zahradě u novostavby nebo obnovit ten stávající? Založení nového trávníku je zdlouhavá procedura, jejíž výsledek nemusí dopadnout vždy podle vašich představ. Pokud nechcete ztrácet čas a toužíte zkrášlit svou zahradu hustým trávníkem v krátkém časovém úseku, bude pro vás tou pravou volbou pokládka travního koberce.

Zasít nebo položit travní koberec?

Vypěstovat trávník ze semínek je jistě tou levnější variantou. Má však svá úskalí. V dnešní uspěchané době je za největší nevýhodu považována doba, za niž nový trávník vzroste i čas potřebný k péči o nový trávník. Dále je třeba počítat s tím, že nový trávník by v ideálním případě neměl být v prvním roce růstu zatěžován. Úporný může být také boj s plevely, především v prvním roce je třeba pečlivě odstraňovat plevel, aby neubíral životní prostor rašící trávě.

Položení travního koberce je rychlejší a pohodlnější metodou založení trávníku, trávník lze zatěžovat již po dvou týdnech od položení, odpadá i řada dalších úkonů, které je nutné provádět při založení trávníku ze semínek.

Toto pohodlí je vykoupeno vyšší cenou  travního koberce. Ta se pohybuje od 150 Kč/m². Cena travního koberce zahrnuje pásy travního koberce i jeho pokládku. Často se cena odvíjí také od množství odebraného travního koberce, dodavatelé poskytují množstevní slevy.

Co je to travní koberec?

Travní koberec se získává z trávníku, který je pěstován v tzv. travních školkách. Trávník starý 12-15 měsíců dosahuje již prodejní kvality. Takto starý trávník je možno odříznout od země i s dostatečně velkým drnem, pásy trávníku jsou srolovány do role podobně jako koberce a v této formě mohou cestovat k zákazníkovi.

Travní koberce byly dříve využívány hlavně na velkých a hodně zatěžkávaných plochách jako jsou fotbalová či golfová hřiště. V poslední době se však začaly masově využívat i v soukromých zahradách. Obzvláště vhodné je jejich použití ve svažitých místech, kde dochází k erozi půdy a založení trávníku ze semínek by zde bylo téměř marnou prací.

Jak travní koberec pokládat

Travní koberec je možné položit kdykoliv v období od dubna do října. Objednávku a pokládku trávníku je vhodné dobře naplánovat dle předpovědi počasí na dalších několik dní. Travní koberec je totiž nutné položit do 24 hodin od seříznutí trávníku ve školce. Důležité je, aby se teploty držely nad 0°C, zároveň není zcela vhodné pokládat trávník v letních parnech.

Aby trávník dobře zakořenil, je třeba předpřipravit půdu rozrušením jejího povrchu. Samotné položení je vhodné přenechat odborníkům, kteří dobře ovládají manipulaci s těžkými rolemi trávníku. Pásy trávníku je třeba položit těsně k sobě, zároveň se ale nesmí vzájemně překrývat. Následně je třeba plochu trávníku uválet lehkým válcem.
Vaším úkolem po položení travního koberce bude:

  • věnovat se v prvních čtrnácti dnech dostatečné zálivce nového trávníku a to 1-3 krát denně dle aktuálního počasí
  • první sekání trávy vás čeká ve chvíli, kdy trávník dosáhne výšky zhruba 8 cm

Postupně zatěžovat lze trávník od chvíle, kdy zakoření, tedy přibližně po dvou týdnech od položení. Plnou zátěž však snese až po šesti týdnech.

Podívejte se na fotogalerii realizací zahrad u kterých bylo využito právě travních koberců. Můžete tak mít zahradu hotovou o několik měsíců dříve.

2 komentáře u „Travní koberec je nenahraditelný pomocník při zakládání okrasné zahrady

  1. No verim, ze pohodlny to je, ale na zahradu velkou zhruba 600 m2 to abych si pripravil nejakou tu petitisicovku. Uff, to radeji pul roku pockam,az trava vyroste ze seminek.

  2. Hlavně koberce neroztahovat, ale pěkně cpát co nejvíc k sobě! Aby vám pěkně zakořenil je ideální ho dávat někdy v září, kdy už nebývají horka, on pěkně přezimuje a na jaře máte trávník k zulíbání

Komentáře nejsou povoleny.