Udírnu postavíte snadno a rychle svépomocí

zdroj: shutterstock.com

zdroj: shutterstock.com

Domácí uzené pokrmy, které si vyudíte ve své udírně podle vlastních představ patří k opravdovým lahůdkám. Ke správnému uzení potřebujete 3 nezbytné složky. Tou první je správná surovina, tou druhou je správné dřevo na uzení a tou nejdůležitější samozřejmě samotná konstrukce udírny. Konstrukci udírny nemusíte kupovat, ale s trochou zručnosti a správným návodem zvládnete její stavbu snadno a rychle svépomocí. Jak na to se můžete nyní dozvědět.

Topeniště pod prostorem na uzení nebo vedle udírny?

Ze všeho nejdříve si musíte vybrat, jaký typ zahradní udírny budete chtít vystavět. Na výběr máte totiž ze dvou základních typů:

 • topeniště přímo pod prostorem na uzení
 • topeniště mimo udírnu

Pokud je topeniště mimo udírnu, pak její vzhled kopíruje tvar písmene L. Potřebuje sice více prostoru, ale umožňuje pohodlnější a kontrolovanější uzení. Kouř se totiž do udíren dostává pomocí komínové roury, která spojuje topeniště s udírnou samotnou.

Udírna s externím topeništěm, zdroj: zahradnikrbyveris.cz

Udírna s externím topeništěm, zdroj: zahradnikrbyveris.cz

Je nutné dát rouru do stoupající polohy k udírně, aby kouř měl dobrý tah. Tento typ udírny s topeništěm mimo lze využívat k opravdu důkladnému a přesnému uzení. Lépe totiž v udírně udržíte požadovanou teplotu a udit lze i studeným kouřem.

Jaká materiál použít?

Domácí udírny mohou mít různé typy konstrukcí a použité materiály. Nejčastěji se jedná o cihly. Jedná se o těžší konstrukci a bez základů se tak neobejdete. Kvalitní základová deska je tedy nezbytnou součástí zděné udírny. Základy vykopeme alespoň do hloubky 50 cm pod povrch země pod celým prostorem udírny. I pod topeništěm, pokud je její součástí. Základy klidně můžete vyztužit železnými mřížemi proti praskání a pro lepší spojení betonu.

Najděte si klasický regál z kovu

Největším pomocníkem pro stavbu udírny vám může být klasický kovový regál, který koupíte doslova za pár stovek nebo ho dokonce máte doma. Přesně taková konstrukce, jakou má regál je třeba pro kostru samotné udírny. Topeniště může být mimo konstrukci i v ní. V případě topeniště v konstrukci regálu je třeba oddělit topeniště od udícího prostoru a vybavit topeniště proti žáru.

Jak správně na topeniště?

Topeniště je součást udíren, které musíte věnovat největší pozornost a nevyplatí se na této konstrukci šetřit. Musí totiž dokázat dlouhodobému působení vyšších teplot. Pro jeho stavbu tedy nevyužívejte klasické pálené cihly, ale raději zainvestujte do šamotových cihel.

Šamotové cihly jsou totiž přímo pro topeniště a krby vyrobeny. V případě, že je topeniště přímo pod udírnou, musíte také oddělit v regálu prostor na uzení od topeniště. Ideální volbou jsou betonové překlady, ve kterých uděláte pouze průnik pro kouř. Prostor na uzení můžete zakrýt dřevěnými prkny nebo deskami z dřevotřískových materiálů a opatřit je proti působení vlhkosti a vnějších vlivů. V této části by teplota neměla překročit 60 °C, proto může být vrchní část dřevěná. Nezbytnou součástí udírny je tak teploměr. Vše ale záleží na typu uzení, který se liší dle teploty kouře.

Střecha a dvířka

Do konstrukce místa pro uzení nesmíme zapomenout instalovat kulatinu na zavěšení háků. K samotné konstrukci regálů potom můžeme přidělat i dvířka. První dvířka do topeniště a druhá do prostoru na uzení. Posledním bodem realizace je střecha. Pokud nemáte zkušenosti s ohýbáním plechu, stačí udírnu zakrýt deskou, ve které bude připraveno místo pro komín. Postačí klasická roura jen na odvedení kouře.

Základní uzení zvládne i zahradní krb, pokud má v komínu umístěnou udící komoru, zdroj: zahradnikrbyveris.cz

Základní uzení zvládne i zahradní krb, pokud má v komínu umístěnou udící komoru, zdroj: zahradnikrbyveris.cz

Stavba v bodech

 1. Volba umístění topeniště
 2. Základy
 3. Zasazení regálu
 4. Vybudování topeniště
 5. Zakrytí regálu deskami
 6. Instalace kulatin pro háky
 7. Instalace dvířek
 8. Střecha

1 komentář u „Udírnu postavíte snadno a rychle svépomocí

 1. chtel bych se zeptat, jestli muze byt drevena udirna z jakyhokoli dreva, treba i ze smrkovyho? aby mi to neshorelo

Komentáře nejsou povoleny.