Vánoční osvětlení – tipy na vánoční osvětlení

K nejhezčím svátkům roku patří nepochybně Vánoce. Mají v sobě čarovné kouzlo, které ještě umocňuje bíle zasněžená krajina. Přidáte-li k tomu správně vybrané vánoční osvětlení, můžete si být jisti, že vás tyto zimní svátky budou stoprocentně bavit!

Podtrhněte kouzelnou atmosféru Vánoc

V současné době se do popředí zájmu dostává ozdobení fasády domů a zahrad vánočním osvětlením. Tyto dekorace umějí svým svitem navodit tu pravou atmosféru Vánoc. Možná právě proto, že slavnostně ozářený dům svítí do tmy množstvím bílých nebo barevných světýlek a přitahuje zraky všech kolemjdoucích. Nejvíce se pochopitelně líbí těm nejmenším. I pro ně vlastně všechnu tu nádheru chystáte, aby děti měly radost.

Jak a čím si vyzdobit svůj domov

Asi každý má ve svém bytě slavnostně ozdobený vánoční stromek. Vyzdobit si však můžete také živý jehličnan venku na zahradě nebo fasádu svého rodinného domu. Ten, který bydlí v panelovém domě a má k dispozici balkon, si ho může také ozdobit vánoční dekorací v podobě světelných řetězů nebo kabelů se snadnou instalací. Velmi dobře totiž řetěz vypadá, je-li pouze omotaný okolo zábradlí balkonu.

Světelný kabel zase můžete naaranžovat na rostlý strom v zahradě. Takto vyzdobit totiž můžete nejen jehličnan, ale také listnáč. Určitě budou vábit oči všech, kteří projdou okolo. Stejně dobře vypadá nazdobená střecha domu. Vyzkoušejte světelné rampouchy, které se postupně rozsvěcují. Vaší fantazii se meze nekladou a světelnou dekorací lze ozdobit různé plochy – například i altány, okna, terasy či pergoly nebo římsy.

světelné rampouchy

Při nákupu světelné dekorace dbejte hlavně na typ jejího použití. Některé se hodí pouze do interiéru a jiné můžete bez obav instalovat i venku. Poznáte to podle typu krytí. IP 20 je vhodné do bytů, IP 44 nebo IP 65 do exteriéru.

Čím světelné řetězy připevnit?

  • Mezi nejběžnější vánoční dekorace patří světelné řetězy a kabely. Je to dané hlavně jejich snadnou instalací. Pokud umisťujete řetězy na balkon, postačí, když řetěz omotáte okolo zábradlí. Stejné to bude, pokud upevníte světelný řetěz nebo kabel po obvodu střechy vašeho domu v místě okapů. Jestliže potřebujete řetězy lépe připevnit, vypomoci si můžete elektrikářskými pásky, které běžně koupíte v každém hobby marketu.
  • Poměrně hůře se světelný řetěz přidělává do plastových oken. S kladívkem a hřebíky na to jít nemůžete, protože byste si rám okna poškodili. Ale vyzkoušejte něco jiného – háčky, jež je možné na okenní rám nalepit. Prodávají se stejně jako elektrické pásky v hobby marketech. Tak si je nezapomeňte v předvánoční čas nakoupit do zásoby, ať pak můžete světelné řetězy či kabely spolehlivě připevnit.

Nabídka pro každého

V období Vánoc více než jindy se určitě snažíte věnovat co nejvíce času své rodině. Obzvláště děti mají rády procházky sešeřelou krajinou, kdy se na domech a v zahradách postupně rozsvěcuje vánoční výzdoba. A každým rokem světelných efektů ve městech i na vesnicích přibývá. Je to i z toho důvodu, že vánoční LED dekorace jsou finančně dostupné a není problém si je pořídit, protože nabídka kamenných prodejen i internetových obchodů je poměrně hodně bohatá. Je tedy z čeho vybírat a záleží na vkusu každého, čemu dá přednost.

Někoho více zaujme bílé osvětlení, které evokuje jiskřivý sníh. Děti zase uvítají barevné vánoční dekorace, které jsou na pohled pestřejší a veselejší. U bílé barvy navíc ještě máte možnost zvolit odstín – tlumenější teplý, nebo zářivější studený.

světelný řetěz

Výhody LED vánočních dekorací

Chcete mít hezky vyzdobený dům a zahradu světelnou dekorací a zároveň příliš neplatit za spotřebu elektrické energie? Pak vybírejte takové osvětlení, které svítí za pomoci LED diod. Ty mají totiž minimální odběr elektřiny. Oproti běžným žárovkám jí spotřebují až o 90 % méně, což je poměrně hodně vysoké číslo, které musí každého spotřebitele potěšit. A to nejsou ještě všechny výhody, kterými LED diody disponují.

Zajímavá je také jejich životnost, která se pohybuje až okolo pár desítek tisíc hodin. To už je úctyhodné číslo a naznačuje, že vám zakoupená výzdoba bude sloužit po dlouhou dobu. Ostatně to také potřebujete, protože světelnou vánoční dekorací se obvykle začíná svítit s příchodem adventu na začátku prosince a končí se až o Třech králích v lednu následujícího roku. A nikdo si nechce pořizovat výzdobu jen na jednu sezonu.

Tip: LED světelné projekty

Báječně vypadá iluze padajících sněhových vloček, kterou umí vykouzlit LED světelné projektory. Pracují na základě laseru, čemuž je také třeba přizpůsobit jejich použití. Tyto projektory se hodí na osvětlení fasád domů, můžete je použít také k nasvícení stěny v interiéru. V žádném případě však nelze s nimi svítit do očí, na auta či letadla. Hrozí totiž nebezpečí úrazu. Na toto je třeba při jejich instalaci pamatovat. Laserové světelné LED projektory se prodávají hned v několika variantách:

  • s bílým světlem ve tvaru sněhové vločky
  • s červeným a zeleným světlem s časovačem
  • s červeným a zeleným světlem bez časovače
  • se čtyřmi barvami a 122 světelnými efekty, které je možné naprogramovat.

Když o Vánocích chybí sníh

Několik vánočních svátků po sobě v současné době byly prosté sněhu. Napadlo ho možná trochu na horách, ale nížiny si o sněhu mohly nechat tak akorát zdát. V takový sychravý čas bez pořádné sněhové nadílky je těžké vykouzlit tu pravou vánoční atmosféru. Ale jde to – když použijete světelné dekorace například v podobě rampouchů, které nainstalujete na okraj střechy, nad vstupní dveře nebo do okolí oken. I díky nim se do vašich domovů dostane kouzlo Vánoc.

Fotogalerie

Příspěvek byl publikován v rubrice Inspirace se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky. Publikováno | Autor: Martin Odehnal

Komentáře nejsou povoleny.