Věčný boj s hmyzem. Jak na něj?

zdroj: shutterstock.com

zdroj: shutterstock.com

Blíží se léto a teplé počasí nám kromě příjemných věcí přináší i jednu nepříjemnou a tou je hmyz. Hmyz nás obtěžuje doma i venku a kromě otravného bzučení a nalétávání do jídla a pití je tu také riziko štípanců a bodnutí. Mouchy, komáři, ovádi, vosy, včely a další nepříjemný létající hmyz nám dokáže pěkně znepříjemnit a otrávit posezení na terase i zahradě. Jak na ně? To se Vám pokusíme poradit pomocí pár tipů.

Zkuste to bez chemie

Pokud nemáte rádi různé chemické spreje a postřiky a to jak na sobě, tak ve vzduchu, pokusíme se Vám navrhnout i pár přírodních tzv. babských rad.

Síť proti hmyzu, zdroj: magnet-3pagen.cz

Síť proti hmyzu, zdroj: magnet-3pagen.cz

S otravnými mouchami a vosami si doma můžete kromě okenních či dveřních sítí proti hmyzu poradit pomocí voňavého hřebíčku. Hmyzím potvůrkám totiž toto koření nevoní tak příjemně, jako nám, ba právě naopak. Připravte si misku s hřebíčkovou vodou tak, že cca 15 ks hřebíčku zalijete vodou a necháte louhovat. Misku uložte kdekoliv v místnosti, v níž zůstávají po celý den otevřená okna nebo dveře, nejlépe na stůl. Uvidíte, že místnost bude náhle téměř bez hmyzu.

Vhodná skladba rostlin umí zázraky

Při posezení venku se pak můžete před nepříjemným létavým a bodavým hmyzem chránit například pomocí chytře rozestavěných truhlíků s aksamitníky, jejichž známější a lidovější název je afrikány. Tato odolná žluto-oranžová kvítka vydávají vůni, kterou hmyz přímo nesnáší.

Nad hmyzem na zahradě nikdy nevyhrajete, ale můžete jej alespoň výrazně omezit na snesitelnou úroveň.

Klasikou, která je osvědčená, jsou masožravé rostliny. Ty nejlépe fungují na otravné bzučící komáry nebo nejrůznější mušky. Ne každá masožravka je pro toto použití vhodná. Vybírejte z rosnatky, tučnice nebo jiného druhu s adhezními, tedy lepivými pastmi. Z těchto rostlin se line o nasládlá vůně, která je pro hmyz takřka neodolatelná.

Pijte pivo, dokáže odpuzovat hmyz

Další zajímavostí je, že mnoho druhů obtížného létajícího hmyzu nesnáší také odér vitamínu B, jímž kromě klasických tabletek disponují také kvasnice a pivo. To bude zřejmě také důvodem toho, proč tento hmyz obtěžuje více ženy než muže, neboť muži jsou častějšími konzumenty piva.

Síťka na potraviny, zdroj: magnet-3pagen.cz

Síťka na potraviny, zdroj: magnet-3pagen.cz

Chytří pomocníci na váš stůl

Venku je také pochopitelně nutné ochránit stůl a pokrmy a nápoje na něm před těmito létajícími nájezdníky. Rozhodně si na jarní a letní sezónu pořiďte také praktický košík s ochrannou shrnovací síťkou, kam můžete kromě ovoce umístit například i koláč nebo další pokrmy.

Dalším zajímavým způsobem jsou světelné lapače nebo zvukové odpuzovače. Světlo hmyz přiláká dostatečně blízko, aby byl následně usmrcen elektrickým výbojem. Zvukové odpuzovače fungují přesně obráceně, vysílají ultrazvukový tón (ten se liší v závislosti na druhu hmyzu), pro člověka neslyšitelný, který hmyz vypudí z vaší blízkosti.

Kleště na slimáky, zdroj: magnet-3pagen.cz

Kleště na slimáky, zdroj: magnet-3pagen.cz

Na slimáky bez chemie

A abychom nezapomněli ani na zahrádkáře, kterým také znepříjemňuje život mnoho druhů škůdců, velmi zajímavým tipem budou nepochybně tyto kleště na slimáky. Vyhnete se tak použití chemie. Doporučujeme se do sběru slimáků pustit brzy z rána nebo pozdě večer, kdy je půda vlhká.

4 komentáře u „Věčný boj s hmyzem. Jak na něj?

  1. Zasadila jsem do foliaku slunecnice a kedlubny, ale nez staci vyrust, znici je najezdy mravencu. Nemate proti nim nejaky trik?

  2. loni jsem si v jednom casopise precetla,ze afrikany jsou protislima kum,mravencum i hmyzu,nevim jak je to mozny,ale u me to proste nefunguje.ani chudaci nestaci vyrust a zesilit a hned jsou sezrany.co u me proti slimakum a mravencum zabira levandule.

  3. souhlasim pijte pivo a vecer se pohybujte co nejblize ohni a oni na vas nepujdou. ;) ted mi kamaradka rikala jednu”babskou radu”, pokud nechate vyluhovat vlastovicnik v oleji a pak se s tim pomazete, tak odpudite klistata a snad i komary

  4. My mame na zahrade u pergoly jezirko a je to fakt hruza, takovejch komaru, to by snad nikdo neveril. zkouseli jsme spreje ruzny elektricky zabijece. Jako snad trochu pomaha citron ale jen v okoli tak 20 cm. vazne nevim co s tim, nekdo nejaky rady???

Komentáře nejsou povoleny.