Vertikální zahrada – nový fenomén

zdroj: shutterstock.com

zdroj: shutterstock.com

Toužíte po pěstování, ale nemáte vhodné či dostatečné prostory? Máte ošklivou zeď a nevíte co s ní? Nebo byste prostě jen chtěli oživit váš exteriér, příp. interiér něčím neokoukaným? Jistě jste už slyšeli o vertikální zahradě, která je odpovědí na tyto i další otázky. Zatímco již Babylóňané (6. st.př.n.l.) údajně využívali vertikálního stylu pěstování, u českých zahrádkářů se začíná prosazovat až nyní. A co vy, máte ji už také?

Co to vůbec je?

Jedná se o velice specifickou techniku zahradničení, jejímž principem je pěstování rostlin ve vertikálním směru, nikoli v horizontálním, který je klasičtější a jednodušší. Tento typ zahrádky a dekorace není náročný na prostor, zato na důkladný výběr rostlin a zeleně. Někdo by mohl za vertikální zahradu považovat rajčata, nebo třeba břečťanem obrostlou zeď domu, nicméně to není úplně správné.

Ve skutečnosti se za tím skrývají daleko působivější kouzla, kořeny rostlin jsou totiž součástí konstrukce, to z ní rostliny vyrůstají. Díky tomu se tyto živé zdi mohou chlubit i nezvyklou vizuální přitažlivostí. Ovšem to je důvod, proč nemůže být každá rostlinka jejich součástí, je nutné je tedy vybírat na základě jejich choulostivosti a náročnosti na vodu a substrát.

Základem je konstrukce (rám, mříž atd.) z jakéhokoli materiálu, ta rostliny drží ve „správném“ směru. Můžete použít starou paletu, bambus, drátěnku, dřevo, jednoduše to, co vás napadne. Musíte však počítat s tím, že dřevo bude možná líbivější, na druhou stranu jeho životnost bude nižší než např. kovového rámu.

Možnosti

Vertikální zahradu si můžete pořídit jak do exteriéru, tak do interiéru. Mnoho designérů jí dnes využívá jako dekorativní doplněk obývacích pokojů a ložnic. Rostliny zasadí do rámu, který posléze připevní na zeď jako obraz, další možností je „nechat obrůst“ venkovní zeď okrasnými rostlinami a zelení, která následně nepotřebuje takřka žádnou další péči, a to díky samozavlažovacímu systému.

Tyto konstrukce však zpravidla potřebují ruku odborníka a také vyšší finanční vklad, který se pohybuje okolo 15 000 Kč. Realizaci jednodušší vertikální zahrady však zvládnete i sami, variant je několik.

Udělej si sám – vertikální zahrada z palety

POTŘEBUJEME: klasickou dřevěnou paletu (200 Kč), pytlovinu (10 Kč), zahradní fólii (50 Kč) – nebo kus starého gumového bazénu, nůžky, nábytkovou sešívačku, zeminu a semínka, příp. rostliny

  1. Do vnitřní strany palety rozhrňte a připevněte sešívačkou pytlovinu.
  2. Celou vnitřní/zadní stranu poté zavřete fólií, ideálně v několika vrstvách, aby zeď, na níž bude paleta umístěna, nevlhla. Fólii připevněte ze tří stran, nezavřenou (horní) stranou vsypejte do palety zeminu.
  3. Z vnější strany udělejte mezi plaňkami do pytloviny dírky a zasaďte semínka. Paletu nechte ve vodorovné poloze, dokud se rostliny tzv. pevně nezakoření. Poté můžete tento výtvor opřít o zeď, nebo jej na ní pověsit. Doporučují se sázet spíše nižší květiny (macešky), bylinky (máta, meduňka) nebo dokonce i jahody či borůvky.
  4. Rostliny pak zaléváte seshora (folií nezakrytou částí). I do tohoto místa můžete umístit květiny, které doslova dodají vámi vytvořené vertikální zahradě korunu.

Alternativně pokud byste zvolili místo palety například několik planěk sbitých k sobě, nemusíte v nich dělat otvory, stačí, když přitlučete hřebíčky a na ně pověsíte květinky, košíčky apod. Usnadníte si tak nejen výrobní práci, ale i starost se substrátem a s komplikovanějším zaléváním.

4 komentáře u „Vertikální zahrada – nový fenomén

  1. To zní zajímavě, ale přijde mi, že ty rostliny buď vypadnou a nebo se na ty spodní nedostane voda a ty horní zas budou přelitý. Nebo ne?

  2. Ja ji mam na balkone, nemam moc prostoru. :) a nemuzu si ji vynachvalit, ale delal mi ji deda, ktery je skutecne sikovny, takze ti nemuzu poradit. Nicmene zadna mi nevypadava ani nevadne.

  3. Mě se to taky strašně líbí, hrozně to obdivuju v Praze na Václaváku, ale nejsem si jistá, jestli bych to zvldádla udělat tak aby to vypadalo takhle hezky a nebyla to spíš opičárna. Myslíte, že mi poradí v zahradnictví, jak na to? Nebo že mi to dokonce vytvoří???

  4. to nevim, ale zkus Delfin internet. treba na youtube jsou i video navody. nektery jsou dost tezky,ale nektery urcite zvladnes ty nebo treba nejaky chlap v rodine

Komentáře nejsou povoleny.