Povedlo se vám správně naklíčit semena a těšíte se na zdravé rostlinky bez nemocí? Domácí pěstování se občas bohužel neobejde bez problémů. A pokud vaše rostliny napadnou škůdci, je třeba jednat a rychle se jich zbavit. Připravili jsme proto pro vás seznam častých škůdců a příznaků napadení, abyste je včas mohli zastavit.
Škůdci a nemoci patří mezi vůbec nejčastější důvody, proč vám rostlinky nevydrží při síle. K dalším vlivům se řadí například přelévání, nedostatečné zalévání, nevhodná teplota, umístění v příliš těsné nádobě nebo popálení od slunce.
Seznam častých škůdců, na které si musíte dávat pozor
Před kterými škůdci je třeba rostlliny chránit? Mezi ty nejčastější patří svilušky, smutnice a třásněnky.
Svilušky
Tento druh pavoučka se běžně vyskytuje v prostorách s příliš suchým vzduchem. Živí se listy rostlin. Když je napadne, na spodní straně listů se objeví drobné pavučinky.
- Jak se jich zbavit – Rostliny drobně pokropte a následně pravidelně zalévejte. Svilušky nesnáší vlhko, přestanou se proto rozmnožovat a zahynou
Smutnice
Tyto drobné larvy žijí v substrátu a živí se odumřelými částmi rostlin. Škodu způsobují zejména kořenům semenáčků. Náchylné na napadení jsou hlavně fíkusy a fialky.
- Jak se jich zbavit – Sáhněte po insekticidu a ten aplikujte do substrátu.
Třásněnky
Drobní škůdci mají typická úzká křídla s příznačnými třásněmi. Rostlinám vysávají jejich šťávy a poté na nich zanechávají tmavý kapkovitý trus. Nejčastěji napadají okurky, rajčata a papriky.
- Jak se jich zbavit – Nejlepší službu vám prokáže speciální biologický postřik.
Nepodceňujte příznaky a chraňte své rostliny zavčas. Odmění se vám krásným a zdravým vzhledem a dlouho vám vydrží.
Autor: Irena Menšíková