Přichází jaro, ale na zahradě se neobjevil krásný zelený trávník jako před rokem? Samozřejmě, ne vždy Vás potká takové štěstí, abyste se nemuseli o půdu nijak starat. Je potřeba udělat pár základních kroků, které vedou k zelenému a hustému trávníku.
Jakmile začnou svítit první sluneční paprsky, odkryje se nám pohled na zdevastovaný trávník, přesně takový pohled, který jsme nechtěli vidět. Pod sněhovou pokrývkou je už pouze něco hnědého, mokrého, co kdysi byl trávník, ale nemusíte zoufat. Zubožený trávník se totiž brzy obnoví a nabere novou sílu, stačí mu trochu pomoct.
Nejprve musíte vyčkat, až zcela skončí zima a roztaje poslední sníh. Nechte, ať se trávník sluncem vysuší, a pak se vrhněte na jeho očistu. Očistou máme na mysli, že shrabete větve a listí, které pozbyly z minulého roku. Předejdete tak nehezkému vzhledu trávníku. Starý trávník, který se pod hromady sněhu skrýval, je třeba zastřihnout hned po zimě. Snažte se trávu zkrátit alespoň na tři centimetry a posekanou trávu rozhodně shrabte, aby nedošlo k jejímu plesnivění.
Provzdušnění provádějte pomocí vertikulátoru
Nejen lidé a zvířata, ale také trávník potřebuje dýchat, a proto je potřeba jej okysličit, respektive provzdušnit. Provzdušnění provádějte pomocí vertikulátoru, který za pomoci ostrých ocelových nožů trávník provzdušní několik centimetrů do hloubky. Zachytí tak staré rostliny a jejich zbytky, které je potřeba shrabat. Pokud se na trávníku objeví holá místa, pak znova zasejte travní směs. Přes léto trávník zavlažujte, hlavně rovnoměrně, aby z něj nebyl nakonec rybník. Nezapomeňte na pravidelné sekání trávníku.