Zahradní dekorace ve skandinávském stylu

zdroj: bellarose.cz

zdroj: bellarose.cz

Skandinávský styl získává na oblibě nejen při zařizování interiérů. Dekorace ve skandinávském stylu pronikají i do zahrad kolem rodinných domů a velmi efektně působí i v zimních zahradách. Nechte se inspirovat romantikou severu.

Co si představit pod dekoracemi ve skandinávském stylu?

Skandinávský styl se vyznačuje vzdušností, světlostí, jednoduchými tvary a přírodními materiály, v případě zahradních dekorací jde především o dřevo, proutí a kov. Pro vytvoření efektu světlosti se využívá barevného ladění do bílé, šedé či světle béžové barvy. Romantický nádech dekoracím dodá povrchová úprava připomínající tzv. vintage styl. Dřevěný i kovový povrch může být pokryt patinou vyvolávající dojem starobylosti, ozdobnou funkci mohou plnit i praskliny ve dřevě a podobně.

Závěsný proutěný truhlík na květiny White, zdroj: bellarose.cz

Závěsný proutěný truhlík na květiny White, zdroj: bellarose.cz

Květináče a vázy

Květináče a okrasné obaly na květiny nepatří pouze do interiéru, ale mají své místo i na zahradě. Rostliny v květináčích zútulní posezení na terase a velmi romanticky působí i ojedinělá květina v květináči umístěná volně v zahradě. Květiny v květináčích ocení také ti, kdo mají rádi změnu, protože mohou květiny libovolně přemisťovat.

Květník, zdroj: bellarose.cz

Květník, zdroj: bellarose.cz

Květináče ve skandinávském stylu nabízí mnoho podob. Od bílých keramických, přes kovové až po dřevěné a proutěné. Vyznačují se chybějícím nebo velmi jemným zdobením, přesto vytváří dojem neobyčejnosti. Květináče ve skandinávském stylu se vyrábí ve všech možných velikostech i tvarech a vybírat můžete i mezi závěsnými květníky.

Lucerny

Ke skandinávskému stylu neodmyslitelně patří plamen svíčky. V zahradě se tato obliba světla svíček projevuje přítomností luceren. Za šera a tmy dodá mihotavé světlo z lucerny zahradě nový rozměr a přes den zhasnutá lucerna zastane funkci dekorativního prvku. I mezi lucernami můžete vybírat z nepřeberného množství podob, vyrobené mohou být ze skla, kovu, kombinace dřeva a skla či dřeva a kovu, ale najde například také lucerny bambusové.

Závěsná lucerna, zdroj: bellarose.cz

Závěsná lucerna, zdroj: bellarose.cz

Svým tvarem mohou připomínat klasickou lucernu, ale mohou mít podobu různě tvarovaných a zdobených baněk, kovové lucerny potom nabízí nejpestřejší nabídku různých tvarů od válců, přes kvádry až po lucerny ve tvaru domečku, jehož okny probleskuje světlo svíček. Barevně jsou lucerny opět laděny do bílé a šedé. U zahrady laděné do skandinávského stylu nemusíte zůstat jen u jedné lucerny. Můžete kombinovat lucerny závěsné s těmi, které lze postavit na stůl či většími kousky určenými k umístění na zem. Jen dbejte, aby k sobě vybrané kusy ladily.

Ptačí budky a další dekorace

Zahradu můžete doplnit dalšími dekoracemi, které mohou postávat mezi záhony a vzbuzují dojem zabydlenosti zahrady jako například stylový kyblík s lopatkou, plechový džbán, skleněné karafy a vázy či proutěný košík. Mezi okrasné a zároveň praktické doplňky patří i budky či krmítka pro ptáčky, která jsou nejčastěji vyrobena ze dřeva a mají jednoduchý a přesto neotřelý design. Oblíbené jsou také drátěné ptačí klece či klícky, v nichž je jakoby omylem zapomenut květináč s rozkvetlou květinou.

1 komentář u „Zahradní dekorace ve skandinávském stylu

  1. Osobne sem spis pro staroceskej styl. Truhliky po babicce, previsli muskaty a tak dale

Komentáře nejsou povoleny.