Nemáte ještě zazimovaný bazén? Poradíme jak na to

zdroj: shutterstock.com

zdroj: shutterstock.com

Radostné období koupání v bazénu končívá zpravidla už začátkem září. Ideální čas k zazimování bazénu nastává však až nyní. Na zazimování bazénu lze objednat specializovanou firmu, ale může ho bez obtíží zvládnout i každý sám.

Kdy bazén připravit na zimu?

Jak poznat nejvhodnější dobu, kdy je třeba bazén zazimovat? Bazén bychom měli stihnout zazimovat dříve než přijdou přízemní mrazíky. Zároveň však není vhodné zazimování uspěchat. Přípravu bazénu na zimu provádíme ve chvíli, kdy teplota vody klesne k 10°C. Vyšší teplota vody by byla ideálním prostředím pro nežádoucí množení bakterií a sinic ve vodě.

Zazimování bazénu krok za krokem

Už víme, kdy nastává vhodná chvíle pro zazimování bazénu. Pokud tedy voda dosáhne optimální teploty, je možno zahájit zazimování. Bude nutné postupně provést:

  1. Vyčištění bazénu. Nejprve použijeme síťku, kterou odstraníme plovoucí nečistoty z vodní hladiny. Na nečistoty u dna bazénu je vhodné využít bazénový vysavač a stěny bazénu důkladně omyjeme houbičkou, zároveň je doporučováno na stěny použít speciální čistící přípravek. Následně vodu vyčistíme za pomoci filtrace a upravíme pH vody, ideální hodnota pH se pohybuje mezi 7,2 a 7,6. Nezapomeňme také na čištění filtrace za pomoci funkce proplach.
  2. Úprava výšky hladiny vody. Před zimou je nutné upustit vodu z bazénu tak, aby sahala pod trysky, v případě, že je bazén vybaven protiproudem, je třeba aby hladina vody byla  i pod těmito technologickými prostupy. V případě nezastřešeného bazénu je doporučováno, aby hladina vody sahala nejméně 20 cm pod tyto trysky, u bazénu zastřešených postačí hladinu snížit 5 cm pod trysky.
  3. Vypuštění vody z přídavných zařízení. Před zimou je nutné vypustit vodu ze všech potrubí, trysek, z filtrace, případně ze slunečních kolektorů, čerpadel atp.
  4. Ošetření zazimovacím přípravkem. Po vyčištění a upuštění vody je třeba do bazénu aplikovat zazimovací přípravek, který zamezí růstu řas a tvorbě usazenin. Najdete jej v oddělení bazénové chemie.
  5. Uskladnění některých součástí bazénu. Ochranu před mrazem a vlhkem potřebuje především filtrace a čerpadla, která je nutno demontovat, očistit a uskladnit tak, aby byly v suchu a chráněny před mrazem. Stejně tak je vhodné uschovat i odnímatelné schůdky či žebřík do vody.
  6. Dilatační plováky. Do vody připravené na zimu je třeba vložit dilatační plováky. Tyto plováky zamezují poškození bazénu tím, že pohlcují tlak roztažnosti ledu. Je třeba je zapojit do řetězce a pro představu – na bazén o rozměrech 3*6 metrů postačí zhruba 12 plováků. Pokud nechcete investovat do plováků kupovaných, lze je nahradit PET lahvemi pospojovanými taktéž do řetězce a vyplněnými zčásti pískem tak, aby byly ponořeny asi do 2/3 svého objemu. Opět pro představu – na bazén o rozměrech 3*6 metrů budete potřebovat zhruba 80 PET lahví.
  7. Překrytí bazénu. Po instalaci dilatačních plováků je třeba bazén zakrýt plachtou, která zabrání znečištění vody například padajícím listím. V případě zastřešených bazénů je situace jednodušší, postačí zasunout střechu.