Nepodceňte péči o okrasné stromy před zimou

Zimní období představuje pro všechny stromy náročnou část roku. Nízká teplota totiž při nedostatečném opatření dokáže poškodit kořeny a tím celý tvarovaný strom zahubit. Jakými pravidly byste se měli řídit, aby se nejednalo o váš případ?

Hnojte včas

I když zima začíná až v prosinci, je třeba myslet na správné hnojení předem. Obvykle se k němu přistupuje již na začátku podzimu, a to proto, aby strom měl všechny důležité živiny pro správný růst nových výhonků. Koncem léta se totiž zpomaluje růst tvarovaných stromů a dřeviny se soustředí spíše na správné vyzrání dřeva, které následně pomůže přečkat tuhé mrazy.

A o jaké hnojivo by se mělo jednat? Vždy vybírejte kvalitní a bez dusíku. Naopak by mělo obsahovat zvýšený podíl hořčíku a draslíku, chybu neuděláte ani při sáhnutí po hnojivu s fosforem.

Mráz dokáže ublížit

Každou zimu doprovází mrazy, které při nedostatečné péči dokáží nadělat spoustu škody. Je přitom nutné rozlišovat, zda stromy pěstujete volně v půdě nebo ve speciálních květináčích. V případě, že pěstujte strom vhodný do našich podmínek v půdě, nemusíte podnikat nikterak razantní kroky. Stačí, když stromu pro jistotu dodáte množství mulče, který bude působit jako zateplovací vrstva. Pamatujte však, že mulč nepatří až těsně ke kmenu.

Pokud pěstujete strom v nádobě, je třeba zateplit i celou nádobu. K tomu perfektně poslouží obyčejná bublinková fólie, kterou kolem nádoby můžete omotat hned několikrát. Bude fungovat jako skvělá tepelná izolace, a to navíc za nízkou cenu.

Pozor na slunce

I v zimě má slunce pořádnou sílu, a to zejména na jejím sklonku. V té době vznikají velké teplotní rozdíly mezi dnem a nocí a slunce dokáže jehlice popálit. Dřeviny lze chránit s pomocí bílé netkané textilie nebo slaměné rohože.

Pro více informací navštivte web www.okrasne-stromy.cz.