Drtič nebo štěpkovač? Poradíme, který je pro vás lepší

zdroj: shutterstock.com

zdroj: shutterstock.com

Součástí úklidu zahrady je i úklid větví. V ideálním případě lze tento odpad dokonale využít v domě či na zahradě, předtím je ovšem třeba větve náležitě zpracovat. Při této práci vám mohou posloužit dva typy strojů štěpkovače nebo drtiče větví. Který z nich se vám vyplatí zakoupit? Na následujících řádcích si rozebereme výhody a nevýhody těchto dvou strojů.

Drtiče větví

Drtiče větví obsahují vodorovně uložené rychloběžné nože, které zpracují větve na drť s drobnými částečkami. Existují v mnoha třídách, ovšem pro zahradu u rodinnému domu postačí hobby třída drtičů, tyto stroje si poradí s větvemi do průměru 4 až 4,5 cm, což je pro neprofesionální využití většinou dostačující. Zároveň si poradí i s drobnými čerstvými větévkami.

Výhodou drtiče větví je, že si snadno poradí i s větvičkami s listím. Vše spolehlivě rozdrtí.

Větve se do stroje vkládají svrchu a ke správné funkci drtiče postačí pouze jemný přítlak větve do pracovní části stroje.

Vzniklá drť se výborně hodí k mulčování záhonů nebo ji lze využít do kompostu jako tzv. hnědou složku, která je v kompostu velmi důležitou součástí, zároveň větve v podrcené formě se v kompostu velmi rychle rozloží.

Výhody drtiče větví

  • drť lze využít do záhonů i kompostu
  • poradí si i s čerstvými a menšími větvemi

Nevýhody drtiče větví

  • vyšší hlučnost, kterou způsobují vysoké otáčky stroje
  • vyšší vibrace stroje
  • o trochu větší nároky na údržbu oproti štěpkovači – k broušení či očištění nožů je třeba odšroubovat kryt, demontovat řezný kotouč a z něj potom odšroubovat nože
Drtič větví včetně plastového boxu, zdroj: mountfield.cz

Drtič větví včetně plastového boxu, zdroj: mountfield.cz

Štěpkovače

Štěpkovač zpracovává větve pomocí rotujícího ozubeného kola, které je v jednom místě přitlačováno na kovovou desku. Zde ozubené kolo odděluje z větve jednotlivé kousky, které mohou být o velikosti 1-3 cm v závislosti na průměru vložené větve. Při zpracování větví není třeba větve do stroje vtlačovat, štěpkovací mechanismus sám větve vtahuje do stroje ve svém tempu. Součástí některých strojů jsou pěchovače, které usnadňují posouvání větví do drtícího ústrojí.

Vzniklou štěpku můžete doma i ztopit, ale je vhodné štěpkovat již proschnuté nebo suché větve. Samotná štěpka špatně schne a nevysušená špatně hoří.

Hobby štěpkovače zvládnou zpracovat větve až do průměru 4 cm, je ale vhodné nevkládat do stroje čerstvé větve, vyplatí se nechat je nejprve proschnout. U čerstvých větví může dojít ke špatnému odštípnutí kůry a jednotlivé kusy jsou potom neodštípnutou kůrou spojeny. Při zaseknutí větve ve stroji oceníte zpětný chod, který zaseknutou větev napomůže uvolnit.

Štěpkovač se také výborně hodí při prořezávce lesa a přípravě dříví na zimu. Drobné větve odřezané motorovou pilou můžete díky štěpkování také využít k vytápění vašeho domu.

Výhody štěpkovače

  • naštěpkované větve dobře poslouží k zatápění v krbu či kamnech
  • tichý chod i start stroje díky nižším otáčkám, při nichž stroj pracuje
  • snadná údržba – postačí po práci setřít nečistoty z povrchu stroje, dále je občas třeba seřídit přítlak ozubeného kola k desce

Nevýhody štěpkovače

  • neporadí si dobře s čerstvými větvemi, je třeba materiál před zpracováním nechat proschnout
  • špatně zvládá tenké krátké větvičky

2 komentáře u „Drtič nebo štěpkovač? Poradíme, který je pro vás lepší

  1. myslím, že to vyjde na stejno. teď vyšel v dtestu vyhodnocení, který je nejlepší. doporučuju taky přostudovat ještě před zakoupením

  2. osobne si nemuz uvynachvalit drtic, je dulezity na co to potrebujete. nebavilo by me nechat vetve jeste schnout. nemam na to ani prostor..

Komentáře nejsou povoleny.