Fóliovník a jeho praktické využití na vaší zahradě

zdroj: shutterstock.com

zdroj: shutterstock.com

Vypěstovat si různé druhy zeleniny, ovoce, ale i dalších plodin nemusí být v našich podmínkách zase tak složité. A to i v případě, kdy se jedná o plodiny, které jsou zvyklé na mnohem více tepla, ale i vlhkosti. V takových případech může přijít vhod fóliovník.

Tedy řešení, které vyniká hlavně lehkou a jednoduchou konstrukcí, možností snadné montáže, ale i transportu na jiné místo v zahradě. Velmi často je porovnáván hlavně se skleníky, a to pro svou po vysokou podobnost.

Ideální pro předpěstování rostlin

Mnoho lidí využívá fóliovník právě pro předpěstování rostlin. Tedy konkrétně k tomu, aby drobným sazenicím umožnili získat onu potřebnou sílu a velikost. Důležité je podotknout, že k tomuto účelu se fóliovníky využívají především na samotném začátku sezony, kdy je logicky třeba věnovat péči o rostliny co nejvíce. Jedině tak se dané plodině bude za všech okolností dařit.

Zde je však třeba také říci, že jelikož se foliovník na zimu často sklízí, není vhodný na předpěstovávání právě v daném zimním období. Vzhledem k tomu, že v daný čas má většina lidí zahradu zazimovánu, to není zase tak velká komplikace. Vhodnou alternativou k fóliovníkům jsou například polykarbonátové skleníky, které jsou sice trošku dražší, ale jejich robustnost a efektivita je značná.

Fóliovník koupíte již od 1 100 Kč, zdroj: kokiskashop.cz

Fóliovník koupíte již od 1 100 Kč, zdroj: kokiskashop.cz

Ochrana rostlin před nepříznivým počasím

Druhým klíčovým využitím, proč si pařeniště – fóliovníky na zahradu pořídit, je samozřejmě ochranná funkce. Běžná rostlina, která je vystavena standardnímu počasí tak může být znehodnocena silným deštěm, kyselými dešti, stejně tak jako přízemními mrazíky. Může jí ale uškodit i silný vítr, nebo ji popálí přímé sluneční paprsky.

To jsou rizika, která s pěstováním souvisí a která však mohou foliovníky snadno vyřešit. Pěstované rostliny jakékoliv velikosti i stáří tak budou stoprocentně ochráněny před všemi rozmary počasí a tak se jim může bez problémů dařit dorůst oné dostatečné potřebné výšky k tomu, aby mohla být buď přesazena do standardního prostředí, nebo samozřejmě také ihned sklizena.

Vytvoření potřebného mikroklimatu

I v tomto směru je fóliovník nezastupitelným pomocníkem každého zahrádkáře. Pokud právě skleníky a foliovníky mají v tomto ohledu jednu důležitou funkci, tak vytváření potřebné vlhkosti a potřebného tepla. Obojí samozřejmě vzniká velmi jednoduše a zcela automaticky, bez nutnosti vytápění.

I levné foliovníky tak dokážou ono potřebné prostředí snadno vytvořit. A to proto, že jsou ohřívány slunečními paprsky, přičemž teplo nemá možnost skrz materiál unikat dále. Zároveň se odpařuje vláha ze zeminy, čímž je vytvářena ona potřebná vlhkost. Obojí je samozřejmě jednoduše regulovatelné, pomocí různých okének, kterými lze teplotu v případě otevření snižovat.

Eliminuje odpařování závlahy

Posledním pozitivem, proč si fóliovníky na zahrádku pořídit, je určitě fakt, že toto řešení eliminuje nadměrné odpařování závlahy. Ta stále zůstává ve formě vlhkosti v daném prostředí a po poklesu teploty se tedy opět vrací do hlíny. To eliminuje jak potřebu neustálého zalévání, tak samozřejmě i rizika spojená s tím, že zemina velmi rychle vyschne.