4 tipy na odklízení sněhu snadno a rychle

zdroj: sxc.hu

Zima je v plném proudu a pořádné sněhové nadílky se dočkaly všechny kraje České republiky. Pro mnohé z nás to znamená jediné, musíme odklízet sníh kolem domu, na cestičkách a pozemku. Možností, jak toho docílit, existuje celá řada. Na následujících řádcích najdete, která je pro vás nejvhodnější.

Odklízení sněhu je náročně, vyžaduje to čas i dostatek sil. V každém případě se však vyplatí pořídit si k tomu potřebné vybavení. Základem je obyčejná lopata, se kterou se ale u větších ploch pořádně nadřete. Proto existují i hrábla a ruční nebo motorové frézy. Podívejte se, jak si mezi sebou stojí a která je nejvhodnější pro vaše podmínky.

1. Klasická lopata se osvědčí na menší cestičky

Lopata patří mezi běžné zahradní nářadí, osvědčí se i v zimě. Práce s ní je ale náročná. Čím menší je, tím hůře se s ní pracuje, proto vybírejte spíše větší typy. Jejich pracovní část může být plechová, nebo plastová, což ovlivní celkovou hmotnost. Lopaty, jejichž pracovní část se délkově blíží k metru, spadají spíše do kategorie hrabel.

Lopata na sníh Fiskars, zdroj: fiskars.com

Na co se hodí: menší cestičky v zahradě, příjezdové cesty k domu
Kolik stojí: od 300 Kč

2. Hráblo na sníh/shrnovač práci urychlí

Chcete-li zmírnit námahu, kterou s sebou odklízení sněhu přináší, poohlídněte se spíše po hrablech/ shrnovačích na sníh. Mají velkou pracovní část a držadlo může vést z obou postranních částí. Mnohem lépe se drží a zvládnete při jednom pohybu odklidit větší množství sněhu.

Velký shrnovač na sníh, zdroj: fiskars.com

Na co se hodí: parkovací stání, chodníky, terasy
Kolik stojí: od 500 Kč

3. Ruční sněhová fréza nevyžaduje tolik sil

Modernější způsob odklízení sněhu přináší ruční fréza, která obsahuje šnekový podavač, co se při pojezdu stará o automatické odhazování sněhu vpravo. Jedná se o efektivní a rychlou metodu, která stále vyžaduje vaše síly, ale rozhodně méně než u prvně zmíněných možností.

Ruční sněhová fréza, zdroj: heureka.cz

Na co se hodí: parkovací plochy u domu, dvorky, terasy, zahrady, příjezdové cesty, chodníky
Kolik stojí: od 800 Kč

4. Elektrická nebo benzinová fréza pro pohodlný úklid

Jestliže potřebujete pravidelně obstarat velké plochy, pak oceníte právě frézu s vlastním pohonem. Motor může být elektrický, nebo benzínový. První typ je celkově lehčí, avšak méně výkonnější, druhý je určen spíše pro komerční plochy, ale využijete ho i v rámci prací kolem domu na rozlehlejším pozemku.

Motor prakticky zajišťuje pojezd a otáčení rotačního šneku. Práce se sněhovou frézou je tak snadná. Sníh je odhazován až několik metrů daleko a můžete si nastavit na kterou stranu to má být.

Sněhová fréza Powerlite 2010, zdroj: mountfield.cz

Na co se hodí: chodníky, příjezdové cesty, plochy kolem domu, zahrady, parkoviště
Kolik stojí: elektrická od 2500 Kč, benzinové od 6000 Kč

Ať už se rozhodnete odklízet sníh jakkoliv, pamatujte na to, že se vyplatí hledat řešení, která šetří čas i síly. Výběr pomocníka odvíjejte podle toho i dle míst, která potřebujete obstarat.

3 komentáře u „4 tipy na odklízení sněhu snadno a rychle

  1. Mate nekdo zkusenosti s tou rucni frezkou? Je to pomerne levne a jestli to usnadni praci nebo ne?

Komentáře nejsou povoleny.