Zazimování závlahového systému krok za krokem

zdroj: shutterstock.com

Kvalitní péče o trávník je určitě velmi důležitou věcí, která nás při údržbě kolem domu zajímá. Přeci jen nám jde o to mít pěkné okolí. Pokud využíváme automatický závlahový systém, měli bychom jej před zimou ale řádně ošetřit, aby nedošlo k jeho poškození.

Závlahový systém potřebuje zabezpečit na zimu!

Možná jste zvyklí, že když se blíží zima, tak klasickou hadici odpojíte, kohout uzavřete a utěsníte a to je asi tak veškerá péče. Automatický závlahový systém ale vyžaduje poněkud více. Odpojit vodu nebo ji nechat odtéci samospádem? To rozhodně není vhodné řešení.

Jelikož se jedná o poměrně složitý systém, který s klasickou zahradní hadicí nelze srovnávat, určitě si zaslouží kvalitní péči, která je přímo žádoucí. A přestože jsou veškeré díly většinou z plastu, neměli bychom se nechat zmást tím, že mrznoucí voda plast nezničí. Jak je dobře známo, voda se při mrznutí rozpíná.

Jak na zazimování závlahového systému

Nejdůležitější je ze závlahového systému dostat vodu. A to maximální množství. Jak již bylo řečeno, sama neodteče a samospádem si opravdu výrazně nepomůžeme. Kromě trubek zde najdeme i rozmanitě tvarované trysky a ventily, které jsou přímo ideální na tvorbu tzv. vodní kapsy.

Automatický závlahový systém, zdroj: shutterstock.com

Nejlepší řešení je určitě tlak. Právě tlakem tak dostaneme vodu z veškerých prostor a štěrbin. Postupné vyfukování je třeba nastavit v řídícím počítači. Většinou se jedná o demo mód nebo demo režim. Ventily v určité části se automaticky otevřou a my můžeme vhánět vzduch kompresorem. Ventily je třeba vizuálně sledovat.

Jednotlivé části závlahového systému, zdroj: toro-zavlahy.cz

Ze začátku bude vytékat voda. Poté bude následovat vodní pára a nakonec už jen vzduch. Právě v té chvíli je třeba počkat ještě několik vteřin, abychom měli jistotu, že voda bude úplně odstraněna.

Závlahový systém jako celek

Zmiňovaným způsobem odstraňujeme vodu z celého závlahového systému. Po vyčištění se ventily automaticky uzavřou a je vhodné nechat systém až do jara odpočívat. Samozřejmě podle druhu automatického závlahového systému lze používat určité druhy kompresorů. Ten by vám měl doporučit váš dodavatel automatického závlahového systému.

3 komentáře u „Zazimování závlahového systému krok za krokem

  1. U me se o vse stara firma, po sezone prijede a vse zaridi. Urcite je to lepsi nez to udelat spatne a pak to draze opravovat

    • Naprosto souhlasím, někdo je určitě zdatný kutil a zvládne to bez chyby, ale taky se na to necítím a nechávám to na firmě. Díky tomuto článku, který mě dovedl na toro-zavlahy.cz, jsou to opravdu profesionálové, na podzim přijedou a zazimujou, na jaře přijedou a připraví na sezónu, nemusím se o nic starat, což je paráda – stejně bych ani podle návodů nevěděla pořádně jak :) takže ještě jednou dík za článek

  2. Pingback: Jak zazimovat zahradní jezírko? | Abeceda zahrada

Komentáře nejsou povoleny.