Ekonábytek – šetřete přírodu

Ekonábytek se stále více rozšiřuje. Jaké jsou jeho výhody a proč uvažovat o jeho koupi? Na tyto otázky se Vám pokusí odpovědět náš dnešní článek.

Ekonábytek je moderní a šetrný k přírodě

Máte rádi moderní věci? Rádi si zkrášlujete svůj dům o nejnovější trendy, nábytek, doplňky a podobně? Tak právě vy se můžete stát člověkem, který pomůže udržitelnému odlesňování naší země a uchová přírodní krásy pro další generace. I my Češi se postupně učíme kontrolovat kromě kvality zboží i původ a dopad na naši zemi, nejpatrnější je to u potravin. Podobný trend se začíná projevovat i u nábytku, protože jeho spotřeba ve světě roste a to velice zásadně upravuje rychlost kácení a odlesňování po celé planetě.

Použité neznamená neekologické!

Protože se lidé začínají zajímat, jestli bylo dřevo káceno šetrně a jestli si dělníci za svoji práci odnesli úměrně zaplaceno, trh s ekonábytkem stále roste, rozvíjí se a vy můžete vybírat z mnoha oborů. Prvním druhem je nábytek takzvaně z druhé ruky, ale přesto se nejedná o nábytek, který měl někdo doma, pak jej odvezl do bazaru a vy jej koupíte. Jde spíše o to, že nábytek byl používán a časem odložen do nějaké opravny, ta z něj vyrobila něco nového a tím pádem, tomuto kusu nábytku přísluší značka eko.

Co všechno je ekonábytek?

Ekonábytek obecně musí mít dlouho životnost, takže i záruky na něj bývají vyšší než u konvenčního způsobu. Ekonábytek nebývá vyráběn z příliš vzácných rostlin, které mají moc dlouhý životní cyklus. Příkladem může být teakové dřevo, které se těží velice nešetrným způsobem v Barmě. Tato těžba již zničila většinu této dřeviny a přitom snad nikdo, kdo není vyloženě odborník, nepozná teak od obyčejného akátu.

Ekonábytek nebývá vyráběn z příliš vzácných rostlin. Preferuje se udržitelný rozvoj.

Ekonábytek se dá vyrábět i z odpadu, tomuto procesu se říká recyklace a v dnešní době jde o něco, co naprosto překračuje módní trendy a je to stále oblíbenější. Příklad může být pohodlné a přitom zdravotní křeslo ze starých poliček a lišt, nebo ekonábytek vyráběný ze dřeva rychle rostoucí dřeviny. Výrobků je opravdu mnoho a záleží na vás, kterým směrem se chcete ubírat.