Jaké jsou možnosti pokud není k dispozici obecní kanalizace?

V dnešním článku vám představíme výrobky, kterými se málokdo chlubí, ale patří k důležitým částem mnoha rodinných domů. Přečtěte si jaké rozsáhlé využití mají sklolaminátové nádrže ukryté hluboko v zemi.

Představujeme sklolaminátové žumpy a septiky

Stále existuje mnoho oblastí, kde není k dispozici kanalizace. Náklady na její vybudování jsou obrovské, a tak to není problém jen malých odlehlých vesnic jak by se mohlo na první pohled zdát. Stačí když si koupíte pozemek, který má nejbližší kanalizační rouru třeba 100 a více metrů. Vybudovat kanalizační přípojku je pak záležitost klidně 100 000Kč a více v závislosti na terénu. Pokud se nacházíte v takové oblasti a nelze se domluvit se sousedy na společné investici musíte sáhnout po alternativním řešení. Máme v zásadě na výběr tři možnosti.

Vybudujte si žumpu – výhody a nevýhody

Žumpa je bezpochyby nejlevnější řešení, protože se jedná o jednoduchou jednokomorovou bezodtokovou nádobu. Samozřejmě z toho důvodu je nutné ji vyvážet. Obvykle se tak děje 1-2 za rok. Na druhou stranu pak samozřejmě neplatíte stočné (což je obvykle zhruba polovina částky za vodu). V dnešní době se nejčastěji používají plastové žumpy.

Vybudujte si septik – výhody a nevýhody

Septik je opět velká nádoba, která je rozdělena na několik částí. Uplatní se především u rodinných domů s větším počtem obyvatel (4 a více). Její výhodou je, že pomocí jednoduché metody filtruje odpadní voda. Usazený kal zůstává na dně a voda odtéká do trativodu či kanalizace (starší kanalizace byly většinou určeny pouze na hrubě filtrovanou odpadní vodu). Toto řešení je o něco dražší, ale obvykle se nemusí tak často vyvážet.

Víte, že existuje zatepľovanie i zevnitř? Místnost se zmenší jen velmi málo díky použití sádrokartonu.

Vybudujte si čističku odpadních vod – výhody a nevýhody

Téměř dokonalé řešení, ale také finančně nejnáročnější. V některých obcích se místo budování veřejné splaškové kanalizace rozhodli jít tímto způsobem a čističky odpadních vod dotují. Toto téma je poměrně široké, a proto si jej přiblížíme v některém z příštích článků.