Výběr zahradního grilu krok za krokem

zdroj: give.cz

zdroj: give.cz

Volba grilu je na každém z nás. Každá z možností nabízí své výhody, ale i zápory. Zahradní grily se od sebe liší kvalitou, cenou i způsobem využívané energie. Náš výběr může být ovlivněn také tím, jakým druhům pokrmů dáváme přednost jako kuchaři a konzumenti anebo kolika hostům je třeba na grilu připravit pokrm.  

Jaké jsou typy grilů

Rozlišujeme tři základní typy grilů: grily plynové, elektrické a grily na dřevěné uhlí. V případě, že se grilování u vás odehrává spíše jako výjimečná událost, nemá asi přílišný význam se výběrem grilu zabývat. V takovém případě pravděpodobně postačí menší přenosný gril na dřevěné uhlí.

Stejná situace může nastat i v případě, že nemáte dost místa na grilování a provozujete ho třeba jen na balkoně. Ovšem, je-li pro vás grilování zábava, máte početnou rodinu a velký zástup přátel, kteří vždycky rádi zaskočí na vaše grilované pochoutky, pak bude potřeba mít gril výkonný, dostatečně prostorný a spolehlivý.

Výběr grilu krok za krokem

1. Výběr podle ceny

Finančně nejdostupnější variantu nabízejí zahradní grily na dřevěné uhlí. Už od pár set korun seženete ten nejlevnější plechový gril. Vydrží třeba i několik sezon, a pak ho můžete po 2 až 3 letech vyměnit za nový. Poněkud kvalitnější kusy z nerezu už vám nabídnou možnost odolnějšího a trvanlivějšího materiálu a možnost regulace vzduchu. U nich se cena pohybuje kolem 2 tisíc. Důležitý je u nich také poklop.

Elektrické grily jsou, co se peněz týče, střední volbou. Plynové grily představují finančně nejnáročnější volbu pohybující se mezi 3 až 30 tisíci.

Malý nebo velký gril? zdroj: give.cz

Malý nebo velký gril? zdroj: give.cz

2. Výběr podle zdroje

Elektrické grily se hodí zvláště tam, kde nemáte příliš možností grilovat venku, na zahradě, chatě či v kdekoli jinde v exteriéru. Elektrické grily jsou snadno přemístitelné a nezdržují dlouhou dobou úklidu. Dají se snadno teplotně regulovat a nevytvářejí popel. Pro vícečlennou skupinu vybírejte gril s výkonem alespoň 2 200 W. K dostání jsou takové typy grilů již od 5 tisíc.

zdroj: give.cz

Plynový gril, zdroj: give.cz

Hlavní nevýhodou elektrických grilů je nutnost jejich připojení ke zdroji elektřiny. Při grilování na elektrickém grilu vám může být na obtíž i náhlá dešťová přeháňka.

Plynové grily vám způsobí vyšší počáteční výdaje, ale zase na nich ušetříte při provozu. Zdroj – plynovou bombu – postačí doplňovat obvykle jen jednou ročně. Jídlo na nich připravené je mnohem zdravější, než na klasických grilech na dřevěné uhlí a příprava pokrmů zabere zároveň méně času.

Nevýhodami plynových grilů jsou společně s jejich vysokými cenami i jejich plynové bomby, které jsou neskladné, a bez kterých se grily neobejdou.

3. Výběr podle vašich možností

Před samotným pořízením grilu je třeba zvážit:

  • zda máte na grilování málo, či dostatek místa
  • zda budete grilovat u domu, na balkoně, na chatě anebo ve volné přírodě
  • kolik osob se grilování účastní (pro kolik osob najednou připravujete pokrm)
  • zda jste ochotni vydat na gril větší sumu, či nikoli
  • zda je na místě, kde hodláte grilovat, zdroj elektřiny
  • jestli máte možnost dovozu plynové bomby na místo grilování
  • máte-li místo, kam gril bezpečně ukrýt po grilování
  • zda rádi a často uklízíte a jakou jste tomu ochotni věnovat dobu
  • zda potřebujete charakteristickou vůni pokrmů na grilu, nebo se bez ní obejdete
  • zda jste nuceni stravovat se zdravě

Popis jednotlivých dílů grilu

To, bez čeho se žádný gril neobejde, je tepelný rošt a podstavec. Dalšími důležitými součástmi grilů jsou vždy poklopy a jejich držáky. V ostatních částech se grily liší podle typu zdroje.

Bez jakého příslušenství se neobejdete?

K různým typům grilů lze zakoupit ještě další příslušenství. Nejčastěji se jedná o grilovací tácy anebo keramické grilovací desky. Mívají někdy i praktické úchyty. Vyrobeny jsou buďto z litiny, z porcelánem smaltované litiny anebo z porcelánem emailované litinové desky. Ty lépe vybavené grily bývají opatřeny světlem, které se při otevření poklopu automaticky rozsvítí.

Některé grily se dají zakoupit včetně udících jednotek či udících boxů v provedení z ušlechtilé oceli anebo jsou vybaveny pecí na pizzu. Ne až tak důležitým vybavením grilů jsou přídavné pracovní desky, dřevěné pracovní stoly a závěsné lišty či háčky pro náčiní.