Vybrat si zahradní nábytek ze dřeva nebo ratanu?

zdroj: shutterstock.com

zdroj: shutterstock.com

Vyhlížíte už nedočkavě jaro? Pokud máte zahradu, určitě se již nemůžete dočkat prvního posezení na terase s kávou. Plánujete letos své venkovní sezení vylepšit? Potom je ta pravá doba k průzkumu nabídky na trhu. Pokud ještě stále váháte, zda zvolit dřevěný nebo raději ratanový zahradní nábytek, můžeme vám s výběrem pomoci. Shrňme si výhody a nevýhody obou materiálů.

Dřevěný zahradní nábytek

Velmi oblíbený je dřevěný nábytek na zahradu i terasu. Dřevo, jakožto přírodní materiál, působí velmi přirozeně a nijak nenarušuje celkový vzhled zahrady. Hodí se kamkoliv, ať už na malou zahrádku u moderního domu nebo do vzrostlé zahrady okolo venkovského stavení.

Kromě příjemného a mnohdy až luxusního vzhledu nabízí dřevěný nábytek i další výhody:

  • velká nosnost – celodřevěná konstrukce nábytku slibuje unést skutečně velké zatížení
  • dlouhá životnost – při správné péči vám může dřevěný nábytek sloužit dlouhou řadu let

Nevýhodou dřevěného nábytku je jeho vysoká hmotnost a mnohdy i robustnost. Dále je třeba mít na paměti, že dřevo vyžaduje pravidelnou péči. Nestačí pouze otírat prach a nečistoty. Je třeba obnovovat ochranný nátěr, který chrání dřevo před působením povětrnostních vlivů – déšť, sluneční záření, atd.

Při výběru zahradního nábytku z masivního dřeva se informujte o druhu dřeva, ze kterého je nábytek vyroben. Zpravidla nejlevnější kusy budou ze smrkového nebo borového dřeva. Nižší pořizovací cena bude korespondovat s kratší životností tohoto nábytku. Toto dřevo je totiž velmi málo odolné vůči působení vlhkosti. Je proto lépe ho chránit před deštěm a takový nábytek je vhodný například na zastřešené terasy.

Odolnější je nábytek vyrobený z tvrdého dřeva (například dub, severská borovice). A nejvyšší odolnost i životnost můžete očekávat od nábytku vyrobeného z teakového dřeva. Toto exotické dřevo je tak odolné díky vysokému obsahu teakového oleje. Lze ho proto bez obav ponechat nechráněný venku po celou sezónu. Avšak je nutné dodržet pravidelný nátěr olejem (1 až 2 ročně).

Bez podsedáků se u zahradního nábytku neobejdete, zdroj: shutterstock.com

Bez podsedáků se u zahradního nábytku neobejdete, zdroj: shutterstock.com

Ratanový zahradní nábytek

Romantický dojem ze zahradního posezení vytváří pohodlný nábytek na zahradu z ratanu. Přírodní ratan však velmi špatně snáší podnebí v ČR, proto se hodí pouze do zimních zahrad.

Milovníci ratanových výpletů však nemusí zoufat. Umělý ratan napodobuje ten přírodní téměř k nerozeznání. Oproti svému přírodnímu vzoru se však vyznačuje vyšší odolností a lze ho umístit i do exteriéru.

Umělý ratan je vyroben z polyethylen, proto odolá vlhkosti, UV záření i výkyvům teplot, díky těmto vlastnostem není nutné nábytek speciálně uklízet na zimu. Umělý ratan je také snadno omyvatelný vodou.

Ale i při výběru nábytku z umělého ratanu můžete narazit na záludnosti. Kvalitu nábytku poznáte především podle materiálu konstrukce. Levnější varianty používají železné konstrukce, které jsou jednak těžké. Ale také nejsou odolné vůči vlhkosti.

Zahradní nábytek z umělého ratanu, zdroj: galera.cz

Zahradní nábytek z umělého ratanu, zdroj: galera.cz

Postupem času začnou rezivět a vzniklá rez nevzhledně obarví i ratanový výplet. Takový nábytek je možné pořídit jedině do krytých prostor. Na venkovní použití je vhodnější nábytek s hliníkovou konstrukcí. U ní nehrozí koroze a je také příjemně lehká.

Vzhled ratanového nábytku ovlivní nejen základní tvar. Vybírat můžete také mezi různými šířkami výpletových vláken a dokonce i mezi různými barvami od béžové, přes šedou, hnědou až po černou nebo naopak bílou.