Zazimování bazénu je vhodné stihnout před prvními mrazíky

Ulrik @ sxc.hu

Za poslední roky jsme se stali bazénovou velmocí, počet bazénů se počítá do statisíců. Bohužel v našem klimatickém podnebí je nutné se o bazén před zimou i náležitě postarat. Mráz by totiž mohl bazén nenávratně poškodit. Jak na to se dozvíte v dnešním článku.

Kdy je ten správný čas na zazimování bazénu?

Zazimování bazénu na zahradě se doporučuje provést, když teplota v bazénu klesne pod 10 °C. Ideální je stihnout to do prvních mrazíků. Jakmile teplota klesne pod 0 °C, může voda v některých částech zmrznout a něco poškodit (voda se při mrznutí rozpíná).

Počet bazénu v České republice se odhaduje na 250 000.

Vyčistěte bazén a upusťte vodu

První krok, který je nutné udělat je vyčištění bazénové vody od nečistot. Možná si řeknete, že je to před zimou zbytečné, ale opak je pravdou. Ušetříte si totiž množství práce na jaře. Voda by před zimou měla být vyčištěná i chemicky nebo biologicky. Zabráníte tak množení bakterií, řas a mikroorganismů. Aktivita těchto jednoduchých organismů rapidně klesá se snižující se teplotou. Proto pak voda vydrží relativně čistá celou zimu.

Osvětlení okolo bazénů koupíte od profisvitidla.cz výhodně v rámci podzimního výprodeje

Důležité je také upustit vodu v bazénu pod úroveň trysek (ty je pak vhodné zakrytovat). Všechny trysky a hadice musí být bez vody, jen tak zajistíte, že je mráz nepoškodí. Nedoporučuje se ale bazén vypouštět celý, stačí když bude voda o 15 cm pod úrovní trysek.

Zazimování zapuštěného bazénu, zdroj: bazenovysvet.sk

Čerpadlo je ideální schovat do garáže

V závislosti na umístění čerpadla doporučujeme jeho úschovu na suchém a teplém místě. Čerpadla s pískovou filtrací je vhodné před zazimováním propláchnout. Stačí nastavit polohu „Proplach“ na šesticestném ventilu, který je u filtrační nádoby.

Potřebujete se přestěhovat do nového domu? Zjistěte si dopředu, zda lze přemístit i váš současný bazén.

Jakmile máte hotovo je důležité vypnout i hlavní přívod proudu. Zamezíte tak náhodnému spuštění a poškození zařízení během na sucho. To stejné platí i pro přívod vody, který by mohl zatopit šachtu s technologiemi.

Zakrývat nebo nezakrývat bazén?

Bazén doporučujeme zakrýt během podzimu než opadne ze stromu listí. Jakmile již začne mrznout, je vhodné plachtu schovat. Těžký sníh a působení mrazu plachtě nesvědčí a značně snižuje její životnost. Nezapomeňte ji předtím dokonale vysušit.

Shrnutí

Na závěr si tedy shrneme jednotlivé kroky, které je nutné před zimou u vašeho bazénu provést:

  1. Vyčistěte bazén od nečistot
  2. Upusťte vodu pod úroveň trysek či jiných zařízení
  3. Schovejte čerpadlo a jiné přístroje do tepla
  4. Vypněte přívod elektrické energie a vody
  5. Volitelně můžete bazén zakrýt

1 komentář u „Zazimování bazénu je vhodné stihnout před prvními mrazíky

  1. Rozhodne doporucuji zakryt pres zimu, protoze alespon u nas jinak do bazenu napada tolik smeti, ze je pak nutne vsechnu vodu vylit

Komentáře nejsou povoleny.