Jak pečovat o dřevěný nábytek?

Přírodní materiál s dlouhou životností, který je ozdobou každého interiéru i zahrady. Přesně takové je dřevo – známé po tisíciletí, všestranně využitelné a vonící po přírodě. Ať už na zahradě, nebo v bytě, stejně jako stavební prvky uvnitř interiéru, dřevo bude vypadat pořád skvěle! Jak na to? Dřevěný nábytek vyžaduje pravidelnou péči, která není nijak náročná nebo drahá. Představujeme vám pár tipů, jak zachovat stálou barvu, dodat dřevu přirozený vzhled a užít si jeho přirozené vlastnosti.

Čištění bez chemie

Na čištění nábytku používejte výhradně kvalitní prostředky bez obsahu zbytečných chemikálií. Rozhodně se vyhněte agresivním a abrazivním prostředkům s nebezpečnými složkami, které by mohly vrstvu dřeva poškrábat. Ač se to nezdá, dřevo je citlivé a vadí mu například nikotin. V bezpečné vzdálenosti od něj držte i své domácí mazlíčky s ostrými drápky nebo malé ratolesti, které rády malují po nábytku fixami, barvičkami nebo pastelkami.

Utírání prachu hravě zvládnete prachovkou bez brusného účinku a vlhčeným měkkým hadříkem, který nezanechává vlákna. Zvláštní péči věnujte zahradnímu nábytku a dřevu vystavenému vlivům počasí. Ochrana dřeva hraje v tomto případě klíčovou roli.

Zahradní židle, lavičky, stolek i křesla vyžadují účinný nátěr. Stačí původní vrstvu seškrábat a na očištěné dřevo nanést kvalitní materiál. Nátěry na dřevo jsou odolné a zajišťují ochranný filtr proti dešti, silnému slunci i mrazu. V nabídce najdete obrovské množství barev i průhledných variant, které nechají vyniknout původnímu dřevěnému dekoru. Jestliže je váš venkovní nábytek ošetřený pouze olejem nebo voskem, snažte se ho uschovat před kapkami deště a před přímým slunečním svitem. Pokud nemáte nábytek kam uložit, použijte alespoň ochrannou plachtu nebo nábytek demontujte pro pohodlnější uskladnění.

Oživení barvy, ošetření povrchu

Jestliže chcete svému nábytku ze dřeva dodat trochu lesku, oživit barvu a překrásně ho provonět, vyzkoušejte vosky na dřevo. Aplikace je velmi jednoduchá, pohodlná a umožňuje dřevu dýchat a pouštět do vzduchu vonné silice. Vosky, ale také oleje na dřevo, jsou navrženy tak, aby zachovaly přirozený vzhled, oživily barvu a vyhladily drobné škrábance či oděrky.