Jak správně pečovat o zahradní nábytek po zimě?

Vytáhli jste nábytek po dlouhé zimě a přemýšlíte nad tím, jak ho opět dát do “jako nového” stavu? Zima se letos nechce vzdát své moci, ovšem údržba nábytku po zimě je na místě. Chcete přece zahájit grilovací sezonu hned, co se počasí trochu umoudří, nebo ne? Otázkou je, jak zahradní nábytek do jako nového stavu znovu dostat. 

gril

Kde zahradní nábytek dřímal během zimy?

To, jak náročná bude péče o zahradní nábytek, se odvíjí od toho, kde sídlil během dlouhé zimy. Pokud jste ho umístili na suché a čisté místo, jeho znovuzavedení do provozu nebude nijak zdlouhavé, naopak bude velmi snadné. Pokud jste ho měli v zatuchlém sklepě, pouhý vlhký hadřík vám opravdu stačit nebude. Je to podobné jako s grilem.

Vezměme však v potaz, že se vás týká první zmíněná situace čili že jste nábytek skladovali na suchém a čistém místě. V takovém případě stačí židle a stůl jen vybalit, lehce je otřít od prachu a je hotovo. Raději ho ještě překontrolujte. I sebemenší odštípnutý kousek by vám mohl zničit oblečení nebo vás nemile poškrábat. 

Dřevěný nábytek impregnuje

Větší péči vyžaduje dřevěný zahradní nábytek, který je nutné impregnovat. Jen tak bude dřevo lépe čelit povětrnostním vlivům a zachová se jeho dlouhá životnost. 

Kromě impregnace nezapomínejte dřevěný nábytek očisťovat od bláta, zbytků jídla nebo od mastných skvrn od jídla či opalovacího krému. Pokud byste na dřevě tyto nečistoty zanechaly, vedlo by to k nenávratnému poškození zahradního nábytku (minimálně k poškození vzhledové stránky věci). 

Jak pečovat o zahradní nábytek z exotického dřeva

Stále častěji se setkáváme s exotickým dřevem, respektive se zahradním nábytkem z exotického dřeva. Péče o něj se příliš neliší od péče o klasický dřevěný nábytek, takže se ho nebojte. Klimatické podmínky snáší velmi dobře a stejně jako v případě klasického dřevěného nábytku nepoužívejte při údržbě drátěnku.